مقالات ساختمانی

مقایسه آجر ساختمانی و آجر معمولی

آجر ساختمانی

همان طور که می دانید در طی مراحل هر ساخت و سازی مهم ترین اصول ساخت در طرح هر پروژه ای ایجاد پایه های ایمن و مستحکم است و برای ساخت آنها به آجر هایی نیازمند می شویم که از کیفیت بالایی برخوردار باشد که معمولا آجر های ساختمانی به این منظور تهیه می شوند این نوع مصالح بسیار مقاوم و مستحکم هستند . علاوه بر آن ها محصولاتی که دارای ظاهری شیک هستند را نمی توان بر روی پایه هایی که تنها برای پوشانده شدن به کار رفته اند استفاده کرد به همین دلیل کاربرد آجر های ساختمانی به این منظور از اهمیت بالایی برخوردار است.
برخلاف طیف گوناگونی از بافت ها و سطح ها در این محصولات ، جذب رطوبت بسیار پایین ساختمانی به این منظور می باشد که می تواند به کاهش رطوبت و خشک نگه داشتن ساخت کمک فراوانی کند.
جالب است بدانید که آجر های ساختمانی هرگز برای زیبایی تهیه و تولید نمی شوند و تنها تمرکز تولیدکنندگان بر مقاومت و استحکام بالای سازه می باشد.

معرفی انواع آجر پر استفاده در ساختمان

معرفی آجر لفتون :

نوعی دیگر از خانواده آجر ها لفتون نام دارد که معمولا جهت سختی و زیبایی ، سازه به کار برده می شود ترکیب اصلی تشکیل دهنده این دسته از آجر، خاک رس زرد می باشد.این مصالح کاربردی مانند دیگر مصالح های ساختمانی دارای زیر مجموعه هایی است از جمله آجر ۱۰ سوراخ یکی از پر فروش ترین و پر کاربرد ترین آجر لفتونی می باشد.اخیرا مدل های دیگر از آجر لفتون تولید شده اند که مواد اولیه آنها از خاک شیل می باشد و معمولا قرمز رنگ هستند می توان به جرات گفت مقاومت آجر های شیل بالاتر از آجر سفالی است.
من حیث المجموع آجر لفتون ۱۰ سوراخ در بدنه خود دارد که وجود این سوراخ ها باعث نفوذ عمودی ملات در حین نصب دیوار ها می شود و باعث استقامت و استحکام چند برابر دیوار می گردد.

در ساخت دیوار های باربر هم به این صورت می توان انجام داد به دلیل استفاده کاربردی از سوراخ های سطح این آجر و همچنین با استفاده از میلگرد می توان میزان استقامت سازه را چندین برابر افزایش داد اما نکته قابل توجه این است که در مقایسه با آجرهای فشاری محصولات لفتونی شکننده هستند اما مزیت های دیگری مانند سطوح صاف و همچنین سوراخ ها باعث شده تا محبوبیت این آجر در صنعت ساختمانی دوچندان شود همچنین می توان پس از انجام خرید لفتون برای دیوار چینی ، حصار بندی باغ ها و ویلا ها ، ساخت طاقجه و حیاط منازل ، اتاق ها ، تراس ها و… استفاده کرد.

 

آجر سفال چیست ؟ چند مورد از مزیت های این محصول :

آجر سفال هم مانند مصالح های دیگر ساختمانی از محبوبیت بالایی برخوردار است که معمولا در ساخت منازل های مسکونی ، صنعتی ، تجاری بسیار کاربرد دارد از ترکیبات اصلی این محصول می توان به خاک رس و آب و سنگدانه هایی که مانند ماسه جهت جلوگیری از گرفته شدن و همچنین حجیم شدن اشاره کرد از مخلوط موادهای اولیه گل قوام غلیظی به خود گرفته و به صورت فشرده در می آید و در کوره هایی با حرارت ۱۸۳۲ تهیه می شود امروزه بسیاری از مراحل ها و روش های پخت به وجود آمده اند که کارخانه های تولید آجر می توانند سالانه میلیون ها محصول تولید کنند همچنین می توان به جرات گفت این محصولات منابع دیگری از محصولات بازیافتی به حساب می آیند زمانی که ساختمان های آجری تخریب می شوند بسیاری از آجر های دست نخورده راجمع آوری می کنند و دوباره در ساخت وساز به کار می روند.

چند نمونه از مزیت های این مصالح عبارتند از :

عایق مناسب صدا :

ضخامت دیوار باعث کاهش انتقال صدا و جلوگیری از ورود سر و صدای بیرون به داخل منازل می شود به همین دلیل به این نوع محصولات آجر ضد صدا می گویند.

با دوام :

جالب است بدانید این مصالح ها به مرور زمان دچار تاب خوردگی نمی شوند ، ضد زنگ هستند و زنگ نمی زنند ، فرسوده و توخالی نمی شوند ، پوسته پوسته و یا پودر نمی شوند ،‌ هرگز حشرات موزی را در خود جای نمی دهد و همچنین ظاهری شیک و زیبایی دارد.

کاهش قیمت کم جهت نگهداری :

اگر چه خرید این محصولات بسیار بالا است اما نگهداری این محصولات به گزینه ای مقرون به صرفه و اقتصادی برای نمای بیرونی خانه تبدیل می کند.

معرفی آجر فشاری :

برای تهیه این محصول نیازمند نیروی انسانی می باشد چرا که متریال های مورد استفاده در تهیه آجر به صورت دستی است و به طور محدودی از وسایل و تجهیزات ماشینی استفاده می شود به همین علت در تهیه این مصالح به صورت دستی مقدار شکنندگی بسیار زیادی نسبت به مدل ماشینی دارد.
بنابراین محصولات دستی دارای چین و شکل های موج داری هستند که سبب ایجاد ظاهر منحصر به فرد در این محصولات می شود.کاربرد های این محصول شامل بازسازی و یا توسعه منازل های قدیمی می باشد و یا حتی می توان از این محصول به عنوان انجام کارهای مرتبط با میراث فرهنگی استفاده نمود.

سخن پایانی:
در حال حاضر مواد های متفاوتی ساخته شده اند که از نظر هزینه ها ، سهولت نصب و خواص عایق جایگزین های عملی برای آجر ها هستند بنابراین تعداد بسیار محدود این کاربردهای با دوام آجر هم خوانی دارند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + سیزده =