مقالات ساختمانی

آجر فشاری چیست ؟

آجر فشاری چیست

آجر فشاری از ترکیباتی شامل خاک رس و آب تهیه و ساخته می شوند این محصول یکی از پر کاربرد ترین مصالح در صنعت ساختمان سازی شده وعلت نام گذاری این محصول دو فرضیه وجد دارد یکی به دلیل اینکه در زمان های گذشته مراحل تولید ترکیبات اصلی با دست صورت می گرفت و با استفاده از فشار و قالب های مخصوص گوشه ها از گل و مواد پر می شد. ام دلیل اصلی نامگذاری این محصول به علت مقاومت فشاری بالای آن و استفاده از آن در شالوده ها و قسمت هایی که نیاز به تحمل فشار بیشتری دارد ، می باشد.

شاید برایتان سوال باشد که این مصالح در چه مکان هایی کاربرد دارد می توان به جرات گفت این مصالح را معمولا در سفت کاری ها و زیر کاری سازه ها به کار برده می شود و ابعاد استاندارد این مصالح ها ۲۱٫۵×۱۰×۵ و ۲۱٫× ۱۰ ×۵٫۵ است.
نکته قابل توجه این است که در حال حاضر در سازه های امروزی از این نوع مصالح ها به کار برده نمی شود اما این محصولات ، نسبت به سایر محصولات دیگر فشار بیشتری را تحمل می کند.

این نوع آجر ها انواع متفاوتی دارند که در ادامه مطالب چند نمونه آن ها را نام می بریم :

آجر فشاری سبز :

این مدل از آجر در کوره ها حرارت بیشتری می بینند و رنگ آن کبود و سبز می شود و به دلیل پخت زیاد از خود مقاومت نشان می دهند به همین سبب در مکان هایی که نیازمند مقاومت بالایی دارد به کار برده می شود.

آجر سفال جوش :

به دلیل حرارت زیادی که در نزدیکی کوره های آجر پزی این محصولات ذوب شده و اشکال خود را از دست می دهند به همین دلیل حالت چسبنده ای به خود می گیرند و به هم میچسبند.

آجر سفال خام :

این نوع از آجر به دلیل حرارت نه چندان بالا تغییراتی در رنگ مصالح ها می گردد ولی نامرغوب و مناسب آجر چینی نمی باشد .

چند نمونه از ویژگی آجر فشاری :

● از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است

● مصالح دیگری که با به کار بردن برش و همچنین استفاده از تجهیزات به روز و بدونه دخالت دست تولید می شوند به آن ها آجر فشاری ماشینی گفته می شود.

● قیمت این مصالح بستگی به اندازه و ابعاد ، وزن و همچنین مقاومت و استحکام دارد.

● معمولا رنگ آجر ها زرد یا قرمز و یا حتی مابین این دو می باشد که این تغییر رنگ به پخت آجر و همچنین نوع خاک و مواد های تهیه شده این محصول بستگی دارد که هر چقدر در زمان پخت حرارت کوره ها بالا تر رود رنگ آجر روشن تری و با کیفیت تری تولید می شود .

کاربرد آجر فشاری :

همان گونه که گفته شد این مصالح نمونه ای از دیگر مصالح های ساختمانی قدیمی محسوب می شود اما تا به امروزه توانسته در صنعت ساختمانی به کار رود مهم ترین استفاده از این نوع مصالح ها معمولا بر پایه خصوصیاتی که دارد پایدار است که می توان به چند نمونه از موارد زیر اشاره نمود :

این مصالح را می توان در چینش دیوار و کرسی چینی به کار برد
در صورت ساخت دیوار های حمال می توان از آجر های فشاری استفاده کرد
معمولا این مصالح جهت قالب زنی فونداسیونی به کار برده می شود
این نوع آجر مورد مناسبی در جهت انتخاب ساخت دیوارهای حیاط و همچنین ویلا ها است
در گذشته تا به الان برای ساخت طاق های ضربی به کار برده می شود

مزایا و معایب آجر فشاری چیست ؟

همان گونه که می دانید آجر زبره نام دیگر آجر فشاری می باشد که در ادامه مطالب به چند مورد از مزایا و معایب این مصالح کاربردی و محبوب می پردازیم

این محصول در هر مناطق آب و هوایی قابل اجرا می باشد بنابراین جای هیچ نگرانی نیست و به آسانی می توان آن را خریداری کرد

به نسبت سایر محصولات دیگری که تولید و در بازار عرضه می گردد قیمت مقرون به صرفه ای و اقتصادی را به خود اختصاص داده است

آجر زبره یا فشاری از چسبندگی خوبی با ملات های متفاوت برخوردار است

خریداری این محصولات در تمام نقاط کشور آسان است بنابراین سطح دسترسی بسیار بالایی را شامل می شود

این مصالح با حفظ خاصیت فیزیکی و شیمیایی و عملکرد خود از دوام و طول عمر بالایی برخوردار است

 

آجر فشاری همانند سایر مصالح های ساختمانی با مقاومت بالا در برابر ضربات شناخته می شود

در مقابل رطوبت بسیار مقاوم است

سطوح آجر دارای خاصیت ضد بخار می باشد به گونه ای که دوده و گرد و غبار در برخورد باران جذب و یا شسته نمی شود

آجر فشاری

معایب :

از وزن بسیار بالایی برخوردار است به همین سبب باعث افزایش وزن ساختمان می گردد

این مصالح در برابر سرما قادر به حفظ دما و گرما نمی باشد از این رو نمی توان این محصول را به عنوان یک عایق حرارتی به کار نمود بنابراین این محصول باعث بالا رفتن انرژی می شود.

معایب آجر فشاری

سخن پایانی :

همان گونه که گفته شد یکی از قدیمی ترین و کهن ترین نوع آجر که در صنعت ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد آجر فشاری می باشد که این نوع مصالح را با نام های زیره یا گری نیز شناخته می شود.
این مصالح کاربردی در سازه ها نمونه ای از پر کاربرد ترین و پر فروش ترین مدل آجر در گذشته و معمولا در امروزه می باشد.

من حیث المجموع این مصالح مدلی از قدیمی ترین نوع محصولات ساختمانی است که امروزه به نسبت گذشته استفاده چندانی از آن نمی شود اما با این وجود جایگاه خود را از دست نداده و در صنعت ساخت کاربرد دارد و به طور کامل کنار گذاشته نشده به همین دلیل نمی شود از پیشرفت های گوناگون فناوری در تولید مصالح های جدید و به روز غافل شد.

می توان به جرات گفت جهت بهینه در هزینه های ساخت و ساز و همچنین افزایش مقاوم سازی ساخت در مقابل حوادث طبیعی چون زلزله و… ، کاهش وزن ساختمان و موارد دیگر باید رفته رفته مشاهده گر کنار رفتن آجر های فشاری و از این رو دسته های مصالحی باشیم چرا که با تولید و توزیع مصالح های نوین و به روز به منظور بالا رفتن استاندارد های سازه ای به مرور زمان این گونه محصولات جایگاه و مقام خود را از دست داده و مصالح های جدید جایگزین آن ها می گردد .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 2 =