مقالات ساختمانی

انواع آجر شاموتی چه ابعاد و رنگ هایی دارد؟

انواع آجر شاموتی از نظر کاربرد

آجر شاموتی در چه رنگ‌هایی تولید می‌شود؟ آیا این آجر تنها یک اندازه ثابت دارد؟ آجر نسوز شاموتی چه ویژگی‌هایی دارد؟ آجر شاموتی را از خاک شاموتی تهیه می‌کنند که مقاومت بسیار بالاتری از آجرهای خشتی و رسی دارد. مواد تشکیل‌دهنده آجر شاموتی و پخت آن در کوره با حرارت بسیار بالا باعث شده تا تبدیل به آجری مناسب برای چیدن دیوار، کف و سقف گردد. علاوه بر آن به دلیل رنگ‌های متنوع در ساخت نما نیز استفاده می‌شود. در این مقاله سنگاج به انواع آجرهای شاموتی از نظر ابعاد و رنگ خواهیم پرداخت، ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

انواع آجر شاموتی از نظر کاربرد

جالب است بدانید که شاموت در کلمه به معنای خرده آجر است، حال‌آنکه به‌عنوان آجر در ساخت‌وساز بسیار به کار برده می‌شود. آجر شاموتی را می‌توان بر حسب ابعاد، رنگ و کاربرد دسته‌بندی کرد. از نظر کاربرد به دو دسته: آجر شاموتی نسوز و آجر شاموتی نما می‌توان آن را تقسیم کرد.

آجر شاموتی نسوز در کوره‌های صنعتی مخصوص قرار می‌گیرد و در حرارتی بالاتر از ۱۴۰۰ درجه سانتی‌گراد پخت می‌شود. این آجر به دلیل آنکه از خاک شاموتی تهیه می‌شود، بدون تغییر شکل یا ذوب شدن، در این کوره‌ها دوام می‌آورد.

آجر شاموتی نما برای ساخت نماهای ساختمان استفاده می‌شود؛ هر چند می‌توان از نوع نسوز نیز برای ساخت نما استفاده کرد. با این وجود آجرهای نما رنگ‌های متنوع‌تری دارند و جلوه‌ای زیبا و چشم‌نواز به ساختمان می‌بخشند.

انواع آجر نسوز شاموتی

آجر نسوز شاموتی از محصولات مواد نسوز است که از ترکیب آلومینا و سیلیکا تهیه می‌شود. ترکیب دیرگداز دو اکسید آلومینا و سیلیس باید به‌گونه‌ای باشد که مقدار سیلیکا بیشتر شود. مقدار آلومینا در این آجر اغلب بین ۱۰ تا ۴۵ درصد وزنی است؛ هر چه میزان آن بیشتر باشد دیرگدازی نیز افزایش پیدا می‌کند. در آجر شاموتی مواد مصرفی دیرگداز شامل خاک‌های رسی کائولن و بالک لی می‌شوند. خاک رس خاصیت پلاستیسیته، استحکام خشک و پخت بالا را دارد و علاوه بر آنکه باعث می‌شود آجر فرم دلخواه را بگیرد، استحکام آن را افزایش می‌دهد. هر چند استحکام خشک بالا علاوه بر مزیت، معایبی نیز دارد؛ به همین سبب پیش از استفاده از خاک رس آن را الک می‌کنند تا خلوص آن افزایش پیدا کرده و معایب آن کاهش یابد.

آجرهای نسوز شاموتی را می‌توان به چند گروه استاندارد تقسیم کرد. پرکاربردترین نوع آجر شاموتی «سوپر-دیوتی» و «های-دیوتی» هستند که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم.

آجر شاموتی سوپر-دیوتی:

آجر شاموتی سوپر – دیوتی (Super Duty) یکی از انواع آجرهای نسوز شاموتی است که مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت دارد. این آجر می‌تواند در دمای بسیار بالا، در حدود ۱۶۰۰ درجه سانتی‌گراد بدون تغییر شکل دوام بیاورد. آجر نسوز شاموتی سوپر-دیوتی از مواد اولیه با کیفیت بالا ساخته می‌شود. در این آجر درصد آلومینا (AI203) بیشتر است که مقاومتش در برابر حرارت را افزایش می‌دهد.

آجر شاموتی سوپر-دیوتی

آجر شاموتی سوپر-دیوتی کاربردهای مختلفی دارد و از آن برای ساخت کوره‌های صنعتی، کوره‌های ذوب فلزات و کوره‌های پخت آجر استفاده می‌کنند.

آجر نسوز شاموتی دیوتی

آجر نوع دیوتی (Duty) نیز یکی از انواع آجرهای نسوز شاموتی است که در برابر حرارت مقاوم است و تا دمای ۱۴۰۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند. هر دو آجر سوپر دیوتی و دیوتی در ابعاد استاندارد و یکسان تولید می‌شوند و از این نظر با یکدیگر تفاوتی ندارد. ابعاد آنها به صورت استاندارد:

 • طول: ۲۵ سانتی متر
 • عرض: ۱۲ سانتی متر
 • ضخامت: ۲.۵ سانتی متر

است، که این ابعاد استاندارد روند ساخت و نصب آنها در ساخت و ساز را آسان‌تر می‌کند.

آجر نسوز های دیوتی:

آجرهای High duty نیز مقاومت بالایی دارد و تا دمای ۱۶۰۰ درجه سانتی گراد را به خوبی تحمل می‌کنند. در برابر شوک حرارتی نیز مقاوم هستند و استحکام و دوام بالایی دارند. قیمت آنها نسبت به سایر آجرهای نسوز بیشتر است و ابعادی مشابه با نوع دیوتی دارند.

آجر نسوز های دیوتی

انواع ابعاد آجر شاموتی

آجرهای شاموتی با توجه به نوع کاربرد خود ابعاد متفاوتی می‌توانند داشته باشند. در حالت استاندارد اگر بخواهیم آجر شاموتی و آجر انگلیسی را مقایسه کنیم؛ نوع شاموتی ابعادی معادل ۲۵*۱۲*۲.۵ سانتی‌متر را دارد در حالی که نوع آجر انگلیسی ابعادی معادل ۲۶*۵.۵*۲.۵ سانتی متر را دارد. آجر شاموتی باتوجه‌به کاربرد خود در ابعاد مختلفی تولید می‌شود. در جدول زیر می‌توانید انواع آجر شاموتی و ابعاد هر یک را مشاهده کنید.

نوع آجرابعاد (به سانتی‌متر)
آجر شاموتی پلاک ۷۳۱*۷*۲.۵
آجر شاموتی کامل۲۰*۵.۵*۱۰
آجر شاموتی پلاک ۵.۵۲۶*۵.۵*۲.۵
آجر شاموتی ال ۷۳۰*۷*۲.۵
آجر شاموتی کف۲۰*۲۰*۲.۵
آجر شاموتی صنعتی تخت۲۳*۱۱.۵*۶
آجر شاموتی صنعتی کونیک۲۳*۱۱.۵*۶.۵*۵.۵

 

شیوه دیگر دسته بندی آجر نسوز شاموتی بر حسب ابعاد را می‌توان طبق حالت‌های موجود مختلف آن بررسی کرد. این آجر در ابعاد پلاک (۷*۳۱*۲.۵)، کرکره ای (۳.۵*۳۱*۲.۵)، آجر نما تایل (۱۰*۶۰*۲.۵)، پلاک (۵.۵*۲۶*۲.۵) و کف فرش (۲۰*۲۰*۲.۵) تولید می‌شود.

ابعاد آجر شاموتی و تعداد آن در هر متر مربع

به دلیل آنکه ابعاد آجرهای شاموتی در حالت پلاک، کف، نما و کرکره‌ای متفاوت است، تعداد آنها نیز در هر یک مترمربع متفاوت خواهد بود. در جدول زیر ابعاد همراه با تعداد و همچنین وزن تقریبی آنها بر حسب گرم نوشته شده است. برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر و محاسبه تعداد لازم برای ساخت پروژه خود با کارشناسان ما در مجموعه سنگاج در تماس باشید.

ابعادتعداد در هر یک متر مربعوزن بر حسب گرم
۷*۳۲*۲/۵                    ۳۸۱۱۵۰
۵/۵*۲۶*۲/۵۶۰۷۲۰
۵/۵*۲۰*۲/۵۸۰۵۵۰
۸*۴۰*۲/۵۲۷۱۳۰۰
۱۰*۲۰*۲/۵۴۳۱۱۰۰
۱۰*۲۰*۵/۵۴۳۱۹۰۰
۲۰*۴۰*۳۱۲۵۵۰۰
۱۲*۷۰*۳۱۱۴۳۰۰
۲۰*۲۰*۲/۷۲۳۲۲۰۰
۲۳*۱۱/۵*۳۳۴۱۷۵۰

 

دسته‌بندی آجرهای شاموتی براساس ترکیب شیمیایی

از آنجایی که ترکیب شیمیایی و نوع پخت در رنگ آجر شاموتی تاثیر گذار است، ابتدا اجازه دهید تا انواع این آجر را برحسب ترکیب شیمیایی آن بررسی کنیم. برخی از ترکیبات آجر شاموتی شامل اکسید آهن، آلومینا، سیلیس، تیتانیوم و منگنز هستند که درصد هر یک می‌تواند بر کیفیت، استحکام و رنگ نهایی آجر تاثیر گذار باشد.

دسته‌بندی آجرهای شاموتی براساس ترکیب شیمیایی

آجرها بر اساس مقاومت فشاری به چهار دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

 • نوع ۱: مقاومت فشاری حداقل ۱۵ مگاپسکال
 • نوع ۲: مقاومت فشاری حداقل ۲۰ مگاپاسکال
 • نوع ۳: مقاومت فشاری حداقل ۳۰ مگاپسکال
 • نوع ۴: مقاومت فشاری حداقل ۴۰ مگاپاسکال

آجرهای نوع ۱ دارای ۱۵% آلومینا هستند و در دیوارهای غیر باربر مانند دیوارهای داخلی و نما استفاده می‌شوند. نوع دوم درصد الومینا بین ۱۵ تا ۲۰ درصد را دارد و در بارگذاری‌های متوسط مانند دیوارهای برابر و پی‌ها استفاده می‌شوند. در آجر نوع ۳  درصد الومینا میان ۲۰ تا ۳۰ درصد است و در ستون‌ها و نزدیک به تیرها استفاده می‌شود. درصد آلومینا در نوع ۴ میان ۳۰ تا ۴۰ درصد است و در ساخت پایه‌های پل و سدها می‌توان از آن استفاده کرد.

درصد آلومینا می‌تواند بر رنگ آجر نیز تاثیر بگذارد:

 • آجرهای قرمز: دارای درصد آلومینا متوسط تا بالا هستند.
 • آجرهای سفید: درصد آلومینا در آنها کمتر است.
 • آجر قهوه ای: درصد آلومینا در آن متوسط رو به بالا می‌تواند باشد.
 • آجر سیاه: درصد آلومینا در این نوع نیز می‌تواند بالا باشد.

دسته بندی آجر شاموتی بر حسب شیوه ساخت

دما و حرارت کوره نیز بر رنگ آجر تاثیر گذار است، به همین خاطر در این بخش اشاره‌ای به شیوه ساخت آجر شاموتی خواهیم داشت. آجرهای شاموتی به چهار شیوه اصلی تهیه و سپس پخت می‌شوند:

 • پرس خشک
 • پرس نیمه‌خشک
 • پرس پلاستیک
 • ریخته‌گری دوغابی
روش ساختمیزان رس (به درصد)میزان رطوبت (به درصد)انقباض خطی (به درصد)دقت ابعادی
شکل‌دهی پلاستیک۳۵-۵۰۱۲-۱۶۶-۸متوسط
پرس نیمه‌خشک۲۰-۳۰۴-۶۰-۳خوب
پرس خشک۵-۱۵۳-۵۰-۱عالی
ریخته‌گری دوغابی۲۰-۵۰۱۰-۲۰۰-۳متوسط تا خوب

 

همان‌طور که مشاهده می‌کنید در روش‌های مختلف میزان رس استفاده شده نیز متفاوت است و همین باعث می‌شود تا رنگ آجر در نهایت متفاوت به دست آید.

مسئله دیگر در ساخت آجرهای شاموتی شیوه پخت آنها است. اگر آجرها به شیوه سنتی پخته شوند این امکان وجود دارد که رنگ یکسانی نداشته باشند. به همین دلیل به طور عمده آجرهای شاموتی به شیوه صنعتی پخت می‌شوند. در این شیوه تمامی آجرها در ردیف‌های منظم وارد کوره‌های صنعتی آجرپزی شده و حرارتی یکسان و یکنواخت را دریافت می‌کنند. نتیجه این عمل تولید آجرهایی است که رنگ‌هایی یکدست خواهند داشت.

 آجر ال نسوز شاموتی

آجرهای ال همان طور که از نامشان پیداست به صورت حرف L در زبان انگلیسی تولید می‌شوند. این نوع آجر به دلیل شکل خاص خود اغلب در نمای ساختمان‌ها کاربرد دارد و بیشتر در رنگ‌های کرم و قهوه ای تولید می‌شود.

ابعاد آجر ال شاموتی به صورت استاندارد معادل (۲۰+۱۰)*۷*۲.۵  سانتی متر ساخته می‌شوند. در برابر حرارت و ضربه مقاومت هستند و به عنوان عایق حرارتی و صوتی نیز عمل می‌کنند. همچنین ترکیب آنها با دیگر آجرهای نما باعث ایجاد جلوه ای مدرن و زیبا در نما می‌شود. با این حال معایبی نیز دارند، قیمت آنها نسبت به سایر آجرها بالاتر است و نصب آنها نیاز به مهارت و تجربه دارد.

انواع رنگ آجر شاموتی

زمانی که آجر شاموتی رنگی روشن داشته باشد، به این معنا است که درصد آهن کمتر است. هر چه میزان آهن در ترکیب ساخت آجر شاموتی یا هر آجر دیگر مانند آجر انگلیسی بالا باشد، رنگ تیره‌تری را ایجاد می‌کند. آهن ممکن است در ترکیبات اصلی خود خاک وجود داشته باشد یا به صورت پودر به ترکیب اضافه شود. درصد ترکیبات آهن و منگنز باعث تیره یا روشن‌تر شدن رنگ آجر می‌شوند.

انواع رنگ آجر شاموتی

آجرهای نسوز شاموتی در رنگ‌های کرمی، نخودی، کرمی تیره، قهوه‌ای، قهوه‌ای روشن، نسکافه‌ای و قهوه‌ای تیره تولید می‌شوند. تنوع رنگ بالای این آجر باعث شده تا در بخش‌های مختلفی از ساختمان استفاده شود. آجرهای سفید نسوز اغلب در نمای ساختمان یا بخش‌های داخلی آن استفاده می‌شود. شما می‌توانید در بخش فروشگاه انواع آجرهای شاموتی را برحسب رنگ و ابعاد مشاهده کنید.

تاثیر ابعاد و رنگ در قیمت آجر شاموتی

آجرهای شاموتی در ابعاد بزرگ‌تر به دلیل آنکه مواد اولیه بیشتری را استفاده می‌کنند، در نتیجه اغلب قیمت آنها نسبت به سایر آجرهای شاموتی بیشتر است. رنگ آجر شاموتی نیز بر قیمت آن تاثیر می‌گذارد. آجرهای شاموتی که رنگی یکدست و بدون نقص داشته باشند، قیمت بالاتری خواهند داشت. علاوه بر رنگ و ابعاد، عوامل دیگری نیز بر قیمت آجر شاموتی تاثیر گذار هستند از جمله:

 • کیفیت مواد اولیه
 • کیفیت فرایند تولید
 • برند تولیدکننده
 • نوسانات بازار

مزایای خرید آجر نسوز شاموتی به صورت آنلاین

در حالت آنلاین شما می‌توانید تنوع رنگی محصول را مشاهده کنید. همچنین، تمامی ابعاد و جزئیات آجر نوشته شده است تا شما بتوانید آجر متناسب با پروژه خود را تهیه کنید. پشتیبانی مجموعه سنگاج همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما خریداران محترم است و بهترین محصولات موجود را به سراسر ایران ارسال می‌کند. بسته‌بندی مقاوم و مطمئن انجام می‌شود و از لحظه سفارش گزارش‌های لازم از وضعیت بار تا زمان رسیدن به مقصد به شما اعلام خواهد شد.

مزایای خرید آجر نسوز شاموتی به صورت آنلاین

سخن پایانی

آجر شاموتی در ابعاد و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود. هر یک از ابعاد موجود در بخش‌های مختلف ساختمان استفاده می‌شوند. دسته‌بندی برحسب ابعاد را می‌توان طبق حالت پلاک، کرکره‌ای، کف و نما تقسیم‌بندی کرد. در جدولی در مقاله آورده‌ایم شما می‌توانید ابعاد دقیق و حتی وزن‌های مختلف موجود را مشاهده کنید. از نظر رنگی آجر شاموتی در رنگ‌های مختلفی از جمله نخودی، کرمی و قهوه‌ای تولید می‌شود. میزان آلومینا در هر یک از آنها متفاوت است و در میزان استحکام هر یک تأثیرگذار است. همچنین، نحوه پخت نیز در ایجاد رنگ تأثیرگذار خواهد بود. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در زمینه خرید آجر شاموتی یا آجر انگلیسی و دیگر انواع موجود با کارشناسان سنگاج در تماس باشید.

سوالات متداول

 1. چه رنگ و مدل‌هایی از آجر نما شاموتی موجود است؟

آجر نما در رنگ‌های متنوعی از جمله کرم، استخوانی، زرد و قهوه‌ای تولید می‌شود. مدل‌های موجود شامل پلاک، ال، چهارگوش، کرکره‌ای و کف می‌شوند.

 1. آجر شاموتی برای چه مناطقی مناسب است؟

به دلیل بالا بودن کیفیت و استحکام می‌توان از آن در شرایط مختلف آب و هوایی استفاده کرد.

 1. آیا از آجر شاموتی برای ساخت کوره نیز استفاده می‌شود؟

بله، انواع آجرهای سوپر دیوتی و های دیوتی در ساخت کوره‌های صنعتی استفاده می‌شوند.

 1. قیمت آجر نما نسوز شاموتی چقدر است؟

شما می‌توانید قیمت‌های آجر را بخش فروشگاه سنگاج مشاهده کرده یا برای دریافت قیمت با مشاوران ما در تماس باشید.

 1. کاربردهای آجر شاموتی چیست؟

ساخت کوره، ریخته گری فولاد، ساخت دیوارهای باربر و غیر باربر و به‌کارگیری آنها در ساخت نما از جمله کاربردهای آجرهای شاموتی هستند.

 1. درصد آلومینا چه تاثیر بر عملکرد آجرهای شاموتی دارد؟

هر چه درصد آلومینا بیشتر باشد، آجر در برابر حرارت مقاوم‌تر خواهد بود.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 2 =