مقالات ساختمانی

نحوه محاسبه قیمت آجر نسوز

نحوه محاسبه قیمت آجر نسوز

قیمت آجر نسوز نما به عوامل مختلفی وابسته است. آجرهای نسوز در انواع مختلفی تولید می‌شوند و به همین سبب رنج قیمت گسترده‌ای دارند. کیفیت ساخت، ابعاد، رنگ و نوع آجر نسوز تنها چندی از عواملی هستند که در تعیین قیمت تاثیر گذار خواهند بود. چگالی ظاهری نسبی این نوع آجرها نیز بسیار مهم است و باید در هنگام خرید به آن توجه کنید. در این مقاله سنگاج به نحوه محاسبه قیمت این نوع آجر خواهیم پرداخت. شما می‌توانید انواع آجرهای نسوز تولید شده را در فروشگاه بزرگ مصالح ساختمانی سنگاج مشاهده کنید.

قیمت آجر نسوز چگونه محاسبه می‌شود؟

برای آنکه بتوانید قیمت آجر نسوز را به دست آورید، ابتدا باید با انواع آن آشنا شوید. انواع آجرهای نسوز شامل انگلیسی، شاموتی، سفید، مشکی و کف می‌شوند که در ادامه هر یک را بررسی خواهیم کرد. هر یک از آجرهای نسوز تولید شده ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد. تنوع رنگ در آجرهای نسوز بیشتر از سایر آجرهای نما است. هر چه رنگ آجر یک‌دست‌تر باشد، نشانگر آن است که کیفیت بیشتری دارد. به همین دلیل رنگ یکی از عوامل تعیین کننده قیمت خواهد بود. از ارزان‌ترین انواع آجر موجود از نظر رنگ، باید به آجر انگلیسی قرمز اشاره کنیم. در مقابل آجرهای نسوز مشکی بالاترین قیمت را خواهند داشت. برای اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت‌ها می‌توانید با کارشناسان سنگاج در تماس باشید.

قیمت آجر نسوز چگونه محاسبه می‌شود؟

جدول قیمت آجر نسوز

نوع آجرابعادقیمت هر عدد (تومان)تعداد در هر متر با بندکشی یک سانت
انگلیسی۲.۵*۲۶*۵.۵   از ۳۱۹۰۶۰
شاموتی۲.۵*۲۶*۵.۵   از ۵,۱۸۴        ۶۰
مشکی۲.۵*۲۶*۵.۵از ۱۱,۳۷۶۶۰
سفید۲.۵*۲۶*۵.۵   از ۴,۷۱۶۶۰
آجر انگلیسی کف۲۰ در ۲۰از ۸۶۰۰ تا ۱۴۰۰۰۲۴
آجر نسوز شاموتی کف۲۰ در ۲۰از ۱۰۶۸۰ تا ۱۵۰۰۰۲۴
ال انگلیسی۲٫۵×۷× (۲۰+۱۰)از ۸,۳۴۰ تا ۱۰,۵۰۰۱۳
ال شاموتی۲٫۵×۷× (۲۰+۱۰)         از ۸,۶۴۰ تا ۱۰,۴۵۳۱۳

مزایای خرید آجر نسوز

آجرهای نسوز یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمان هستند که از آن در سازه‌های مختلفی استفاده می‌کنند. در ساخت کوره، شومینه، دیواره‌های خارجی و داخلی و کف‌پوش می‌توان از آجرهای نسوز بهره برد. مزایای دیگر آجرهای نسوز را نیز در ادامه بیان خواهیم کرد:

 • مقاومت در برابر حرارت: همان طور که از نامش پیداست، این نوع آجر می‌تواند دماهای بسیار بالا را تحمل کند، بدون آنکه تغییر شکل دهد یا آسیب ببیند.
 • مقاومت در برابر رطوبت: آجرهای نسوز به خوبی می‌توانند در برابر رطوبت مقاومت کنند و در نتیجه کمتر دچار پوسیدگی و خوردگی می‌شوند.
 • دوام و ماندگاری: آجر نسوز دوام بالایی دارند و برای سال‌های طولانی می‌تواند ویژگی‌های مهم و ظاهر خود را حفظ کند.
 • ظاهر زیبا: طیف رنگی گسترده این نوع آجر باعث شده تا توجه معماران و طراحان به آن جلب شوند.
 • نصب آسان: آجرهای نسوز را می‌توان با ملات‌های معمولی یا خشکه‌چینی برای کف در محل دلخواه نصب نمود.
 • سازگاری با محیط زیست: آجرهای نسوز از مواد طبیعی ساخته می‌شوند و در فرایند تولید آن از مواد شیمیایی مضر استفاده نمی‌شود.

بررسی خواص فیزیکی آجر نسوز

به رنگ به عنوان یکی از عوامل تعیین کننده قیمت اشاره کردیم. رنگ تنها یکی از ویژگی‌هایی است که بر اساس مواد اولیه و شیوه پخت ایجاد می‌شود. مواد اولیه ساخت آجر شامل خاک رس، آلومینا بالا، کوراندوم زیرکونیوم، کوراندوم و مواردی مشابه به آن می‌شود. انتخاب این مواد اولیه در کیفیت نهایی و رنگ آجر تاثیر گذار خواهد بود، معیارهای زیادی از جمله توجه به مقاومت اسیدی، مقاومت قلیایی، مقاومت در برابر سایش، مقاومت در برابر خوردگی و تحمل دمای بالا در ساخت آجر تاثیر گذار هستند. استحکام کششی آجرهای نسوز در دمای اتاق و دمای بالا باید بررسی گردد.

چگالی آجرهای نسوز نیز بسیار مهم است. هر چه تخلخل کمتر باشد، مقاومت آجر نسبت به ضربه بیشتر خواهد شد. هر چه مقاومت فشاری آن بالاتر باشد، انعطاف پذیری و بار دمایی مواد عایق نسوز نیز بیشتر خواهد بود. گرما یا سرباره از دمای بالای نمی‌تواند به راحتی به دیواره سوراخ نفوذ کند و فضای داخلی آجر نسوز را از بین ببرد. توجه به این مسائل باعث می‌شود تا کیفیت آجر تولید شده افزایش یابد.

بررسی خواص فیزیکی آجر نسوز

انواع آجرهای نسوز

برای تعیین قیمت آجر نسوز ابتدا باید نوع آن مشخص شود. اکثر آجرهای نسوز از سیلیس و آلومینا تشکیل می‌شوند. وجود آلومینا باعث می‌شود تا آجر نسبت به دمای بالا مقاوم شود. همچنین، مقادیر کمی منیزیم، کلسیم، پتاسیم، آهن و تیتانیوم در ساخت آنها به کار برده می‌شوند.

با این وجود مقاومت آنها نسبت به آتش متفاوت است. آجرهای نسوز معمولاً بر اساس نوع مقاومت در برابر آتش، درجه بندی می‌شوند. برای ساخت انواع کوره، تنور و باربیکیو باید آجرهایی به کار گرفته شوند که چگالی بالایی دارند.

قیمت آجر نسوز انگلیسی

قیمت آجر قرمز یا انگلیسی به نسبت دیگر آجرها کمتر است. این نوع آجر در رنگ‌های روشن تا تیره تولید می‌شود اگر رنگ به صورت رندوم انتخاب شود هزینه نهایی کمتر خواهد بود. از آجرهای انگلیسی در ساخت نمای ساختمان، کف‌پوش و شومینه یا کوره استفاده می‌کنند. این نوع آجر در برابر دماهای بسیار بالا مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد و ظاهر زیبای قرمز رنگ خود را حفظ می‌کند.

خرید آجرهای شاموتی

آجر شاموتی یکی از انواع آجرهای نسوز است که در طیف رنگی زرد، کرم یا خردلی تولید می‌شود. در ترکیبات آن اکسید سیلیسیوم در حدود ۵۰ تا ۸۵ درصد به کار می‌رود. حدود ۱۰ تا ۴۵ درصد آن نیز از اکسید آلومینیوم تشکیل شده است. دسته بندی آن بر اساس مواد اولیه و همچنین روش ساخت انجام می‌شود. تحمل حرارتی این آجر در حالت ایمن به ۱۴۰۰ درجه سانتی گراد می‌رسد. از این نوع آجر در کوره‌های بلند ذوب‌آهن، ریخته گری فولاد و صنایع شیشه استفاده می‌کنند. این آجر در ابعاد متنوعی ساخته می‌شود که در تعیین قیمت آجر شاموتی تاثیر گذار خواهد بود.

آجر سفید نسوز

آجرهای سفید تحت فشار زیاد تولید می‌شود. این نوع آجر از استحکام بالایی برخوردار است و فشارهای بسیار بالا را به خوبی تحمل می‌کند. آجرهای سفید نسوز هستند و در مقابل حرارت و آتش سوزی مقاومت می‌کنند. زیبایی ظاهری آنها باعث شده است در ساخت نمای داخلی و خارجی کاربرد داشته باشند. استفاده از آنها در فضای داخلی اتاق باعث می‌شود تا اتاق بزرگ‌تر جلوه کند. با این حال اغلب نوع نسوز آن برای نمای ساختمان استفاده می‌شود چرا که شرایط مختلف آب و هوایی را به خوبی تحمل می‌کند. برای دریافت قیمت آجر سفید نسوز ابتدا ابعاد مد نظر خود را مشخص کرده و سپس با کارشناسان ما در تماس باشید.

ویژگی آجر مشکی

آجری‌های مشکی اغلب برای نما استفاده می‌شوند. سطح صاف و براق آنها باعث شده تا جذابیت بالایی داشته باشند. این نوع آجر با رنگ زغالی یا سیاه به دلیل استحکام، محبوب‌ترین و کاربرد فراوان هزینه بالاتری دارند. به‌کارگیری از آن باعث می‌شود تا فضای داخلی خانه گرم بماند و این مسئله باعث می‌شود تا هزینه‌های گرمایش خانه در فصل سرد کاهش پیدا کند. این نوع آجر در ابعاد مختلفی تولید می‌شود. قیمت آجر مشکی بر اساس ابعاد و مواد اولیه آن تعیین می‌شود.

محاسبه تعداد آجر نسوز

برای دریافت قیمت هر نوع آجر ابتدا باید ابعاد سطح مورد نظر خود را به دست آورید. به‌عنوان مثال برای قیمت آجر نما، ابتدا بررسی کنید که برای ساخت یک مترمربع نما به چه تعداد آجر نیاز خواهید داشت. در این بخش باید نوع آجر مد نظر خود را مشخص کنید. هر نوع آجر نسوز در ابعاد مختلفی ساخته می‌شود.

به‌عنوان مثال برای آجر بندی یک متر مربع با بندکشی در طرفین به وسیله آجر انگلیسی نسوز، به ۴۰ عدد آجر نما نیاز خواهید داشت. ابعاد آجر انگلیسی ۳۱ در ۷ است و اگر بند کشی را یک سانتی متر در نظر داشته باشیم، در نهایت باید ۴۰ عدد آجر تهیه کنید. اگر آجر نما ابعادی معادل ۶۰ در ۱۰ داشته باشد، با توجه به بندکشی ۱ سانتی‌متری از طرفین، به ۱۶ عدد آجر نیاز خواهید داشت. آجرهای شاموتی معمولاً در ابعاد ۶۰ در ۱۰ ساخته می‌شوند و فضای بیشتری را پوشش می‌دهند. با این حال هزینه آنها نسبت به آجرهای انگلیسی بیشتر است.

محاسبه تعداد آجر نسوز

محاسبه قیمت آجر نسوز

برای محاسبه قیمت ابتدا باید نوع آجر را انتخاب کنید. هر یک از آجرهای معرفی شده ممکن است در یک یا دو ابعاد استاندارد ساخته شوند. پس از انتخاب ابعاد دلخواه، باید ابعاد سطح مد نظر خود را به دست آورده تا بتوانید تعداد آجر مورد نیاز را مشخص کنید. این کار ضروری است چرا که در صورت کم یا زیاد بودن تعداد آجر پروژه با مشکل روبه‌رو خواهد شد. اگر تعداد کمتری را محاسبه کرده باشید، لازم است تا سفارش و حمل و نقل دوباره صورت گیرد و این مسئله باعث اتلاف وقت خواهد شد. در مقابل اگر تعداد آجر بیش از حد مورد نیاز خریداری شود، سرمایه و بودجه به هدر خواهد رفت.

پس از محاسبه تعداد آجر مورد نظر، عدد به دست آمده را در قیمت آجر نسوز ضرب کنید. دقت داشته باشید که هر چه کیفیت آجر بالاتر باشد، به طبع هزینه آن بیشتر خواهد بود. شما می‌توانید جدول قیمت‌ها را در وب سایت فروشگاه سنگاج مشاهده کرده یا برای دریافت قیمت با کارشناسان ما در تماس باشید.

تاثیر کیفیت آجر بر قیمت آن

اشاره کردیم که آجر نسوز از مواد مختلفی ساخته می‌شود. هر چه میزان کیفیت مواد اولیه بالاتر و اکسید آلومینیوم با درصد بهتری در فرمول ساخت آن به کار گرفته شده باشد، درجه کیفیت آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. از نظر کیفیت می‌توان آجرهای نسوز را به دسته: درجه یک، درجه دو و درجه سه تقسیم کرد.

 • آجر درجه یک: رنگ آجرهای درجه یک، یکدست و یکنواخت است. ابعاد آنها استاندارد بوده و به خوبی پخت می‌شوند تا بافتی منظم داشته باشند. نسبت به رطوبت، گرما و ضربه مقاومت بالاتری از خود نشان می‌دهند. همچنین، درصد مواد خالص آنها بیشتر است و ناخالصی شن و سنگ ریزه در درصد بسیار پایینی دیده می‌شوند.
 • آجر درجه دو: این نوع آجر نیز در ابعاد استاندارد ساخته می‌شود. سطح یکنواختی دارند. اغلب زمان پخت مناسبی دارند، با این حال در برخی موارد ممکن است بیش از حد پخته شوند. درصد جذب آب آنها بالاتر از ۱۰ درصد تخمین زده شده است. نسبت به آسیب و خراش نیز تا حد قابل توجه ای مقاوم هستند.
 • آجر درجه سه: این نوع آجر ناخالصی بیشتری دارد. آب را بیشتر جذب می‌کند و بافت آن نامنظم است. نسبت به خراش و ضربه نیز آسیب‌پذیرتر هستند.

تاثیر کیفیت آجر بر قیمت آن

عوامل اصلی تعیین کننده قیمت آجر نسوز

با توجه به مطالب گفته شده در بالا، تعیین قیمت آجر نسوز به عوامل زیر وابسته است:

 • نوع آجر: آجرهای نسوز در انواع مختلفی تولید می‌شوند و هر یک دارای ویژگی مخصوص به خود هستند.
 • ابعاد آجر: آجر نسوز در ابعاد استاندارد تولید می‌شود و شما می‌توانید در زمان خرید با توجه به ابعاد آن تعداد آجر مورد نیاز خود را تعیین کنید.
 • رنگ آجر: طیف رنگی آجرهای نسوز گسترده است. رنگ آجر اگر یکدست باشد، نشانه‌ای بر کیفیت بالای آن خواهد بود.
 • کیفیت آجر: مواد اولیه در کیفیت آجر تاثیر مستقیم می‌گذارند. آجرهای درجه یک ناخالصی کمتری دارند و به همین سبب قیمت آنها بیشتر است.

سوالات متداول

 1. قیمت آجر نسوز بر چه اساس تعیین می‌شود؟

قیمت آجر نسوز به عوامل مختلفی بستگی دارد که می‌توان به مواردی از از جمله ابعاد، تعداد، رنگ، نوع و کیفیت اشاره کرد.

 1. انواع آجر نسوز کدامند؟

آجرهای نسوز در انواع مختلفی تولید می‌شوند: آجر انگلیسی، آجر شاموتی، آجر سفید و آجر مشکی برخی از محبوب‌ترین آجرهای نسوز هستند.

 1. ابعاد آجر نسوز چگونه بر قیمت آن تاثیر می‌گذارد؟

آجرهایی که ابعاد بزرگ‌تری دارند اغلب هزینه بیشتری خواهند داشت.

 1. آیا رنگ آجر نسوز بر قیمت آن تاثیر گذار است؟

رنگ یکدست و یکنواخت نشانگر کیفیت بالاتر است. به همین دلیل رنگ یکی از عوامل تعیین کننده قیمت آجر نسوز خواهد بود.

 1. آیا می‌توانم برای دریافت قیمت دقیق آجر نسوز، با کارشناسان مشورت کنم؟

بله، بهترین راه برای دریافت قیمت دریافت مشاوره است تا بتوانید قیمت‌های به روز را دریافت کنید. با کارشناسان ما در تماس باشید تا محاسبات لازم را برای شما انجام دهند. 

سخن پایانی

آجر نسوز یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد است که از آن در نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌کنند. این نوع آجر به دلیل مقاومت بالای خود در برابر حرارت، رطوبت و ضربه گزینه مناسبی برای ساخت سازه‌های مختلف است. قیمت آجرهای نسوز به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مقاله به آنها اشاره کردیم. مواردی از جمله نوع آجر، ابعاد، رنگ و کیفیت آجرهای نسوز بر قیمت نهایی تاثیر گذار خواهند بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر و محاسبه صحیح قیمت با کارشناسان سنگاج در تماس باشید. همچنین برای خرید انواع آجرهای نسوز با شمار تلفن ۰۳۱۳۶۲۷۶۹۴۲ دفتر فروش شرکت سنگاج تماس گرفته و از شرایط خرید مطلع شوید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =