مقالات ساختمانی

برای دیوار چینی آجر ساده بهتر است یا سوراخ دار چرا ؟

برای دیوار چینی آجر ساده بهتر است یا سوراخ دار چرا ؟

کدام آجر برای دیوار چینی بهتر است ؟ برای دیوار چینی آجر ساده بهتر است یا سوراخ دار چرا ؟ مناسب ترین آجر برای دیوار چینی ؟ این ها تنها بخشی از سوالاتی می باشد که مشتریان عزیز و تمام کسانی که به نوعی پروژه ی ساختمانی در حال ساخت دارند با آن مواجه می شوند. به دلیل اهمیت بالای این موضوع تیم مهندسی سنگاج مقاله ای به آن اختصاص داده تا ضمن بررسی موضوع بهترین آجر برای دیوار چینی ساختمان به نکات ریزی که باید در هنگام ساخت مورد توجه قرار دهید خواهد پرداخت. شما عزیزان می توانید ضمن مطالعه ی این مقاله، با کلیک بر روی قیمت آجر ده سوراخ قیمت روز این محصول را مشاهده نمائید.

pdf مقاله برای دیوار چینی آجر ساده بهتر است یا سوراخ دار چرا؟

استاندارد دیوار چینی

ممکن است شما هم شنیده باشید که هسته ی اصلی هر خانه ستون و دیوارهای مستحکم آن است، چرا که در صورت عدم انتخاب صحیح مصالح در این بخش از خانه، شما را می تواند متحمل هزینه های گزاف کند ضمن آنکه، سایر هزینه های شما در تمام طول مسیر پروژه تان را هدر خواهد داد. برهمین اساس آیا شما انتخاب هوشمندانه ای در انتخاب مصالح و رعایت استاندارد ها دارید؟ براساس مقررات ملی ساختمان، برای ساخت یک دیوار استاندارد ابتدا باید نوع دیوار مورد نظر خود را بر اساس نوع عملکرد ، نوع مصالح ساخت و از نظر رفتار سازه ای مشخص کنید. به عنوان مثال دیوار بر اساس عملکرد به چهار دسته ی دیوار باربر، دیوار های سازه ای، دیوارهای غیر باربر و دیوارهای زیرزمین و شالوده تقسیم بندی می شود.

پس از آن به موضوع نوع مصالح ساخت می رسیم. بر همین اساس مطابق با استانداردها دیوار ها به انواع آجری ، بلوک سفالی، بلوک سیمانی، پنل گچی، سنگی، پیش ساخته بتنی، شیشه ای و خشتی تقسیم بندی می شوند. به دنبال آن رفتار سازه ای دیوار، که نوع دیوار ساخته شده را براساس مصالح بنایی و متناسب با نوع کاربرد آن مورد بررسی قرار می دهد.

هم اکنون مواردی که در استاندارد ساخت دیوار باید به آن دقت نمائید به ترتیب شامل موارد زیر می شود:

  • اقدامات اولیه
  • کنترل های نقشه های اجرایی و ضوابط آیین نامه ها
  • کنترل مصالح اجرایی
  • کنترل نیروی انسانی
  • کنترل تجهیزات
  • کنترل نکات اجرایی دیوار

بهترین نوع آجر برای دیوار چینی چیست ؟

پس از پشت سر گذاشتن مراحل بالا موقع آن رسیده است که با توجه به نوع دیوار و رفتار سازه ای که در ساختمان دارد نوع محصول مورد استفاده را مشخص کنید. شما عزیزان امروزه در بازار می توانید انواع آجر برای دیوار چینی با ابعاد متنوع را برای ساخت پیدا کنید اما به نظر شما کدام نوع است که در عین استحکام لازم مقرون به صرفه نیز باشد تا موجب صرف هزینه های گزاف نشود؟ پیشنهاد ما به شما استفاده از آجر ده سوراخ یا لفتون می باشد. این محصول ساخته شده از خاک نسوز، خاک رس و خاک شیل می باشد که در انواع سه طرف نما و یا چهار طرف نما ساخته می شود. این محصول بر روی سطح خود دارای ده عدد سوراخ به قطر ۲ تا ۳ سانتی متری می باشد. در بعضی از این ها ممکن است تعداد سوراخ ها کمتر باشد که در این صورت برای هر آجر دارای ۳ سوراخ با قطر ۴.۵ سانتی متر در نظر می گیرند. وجود این سوراخ ها علاوه بر کم کردن وزن نهایی سازه موجب افزایش استحکام سازه خواهد شد. از دیگر مزایای وجود سوراخ در این محصول قرار گیری ملات مابین آن است که طبع آن استحکام بالایی در سازه را موجب خواهد شد، بنابراین به نوعی می توان از این محصول به عنوان آجر مناسب برای دیوار چینی یاد کرد.

آجر سبک برای دیوار چینی

در صنعت امروزه و در دیوار چینی جدید ساخت سازه های سبک وزن به عنوان یک مزیت محسوب می شود چرا که با کاهش وزن نهایی، شما سازه ای با استحکام بالاتری خواهید داشت. از آنجا که آجر لفتون به دلیل داشتن این حفره ها ۲۵ درصد از حجم کل خود را از دست می دهد همین امر موجب سبکی دیوار و افزایش استحکام آن خواهد شد. از دیگر مقاطع مناسب که دارای وزن کم است آجر سفال بوده. این نوع محصول با استفاده از خاک رس تولید می شود که این عامل اصلی وزن سبک آن است. علاوه بر آن شما لازم به زنجاب کردن (قرار دادن آجر داخل آب) ندارید که این مورد هم از دیگر عوامل پایین آوردن وزن دیوار خواهد شد.

تعداد آجر برای دیوار چینی

ابتدا شما عزیزان باید متناسب با نوع دیوار ضخامت آن را مشخص کنید سپس متناسب با ضخامت دیوار اقدام به محاسبه تعداد آجر مورد نیاز برای هر رج دیوار بفرمائید. دو فرمول زیر می تواند به صورت تقریبی این تعداد را برای شما مشخص نماید.

تعداد آجر مورد نیاز در ۱ متر طول دیوار = طول هر آجر ÷ ۱۰۰
تعداد آجر مورد نیاز در ۱ متر ارتفاع دیوار = ارتفاع هر آجر ÷ ۱۰۰

جمع بندی

در انتها ذکر این نکته لازم است که در ابتدای هر پروژه ای برای صرفه جویی در هزینه ها، همچنین مصالح مورد نیاز و وقت خود لازم است نکاتی در خصوص آن بدانید. در این مقاله سعی شد نکاتی مفید در خصوص ساخت دیواری سبک با استحکام بالا و فرمولی برای تعیین تعداد آجر برای دیوار چینی را به شما آموزش دهیم. گروه مهندسی سنگاج آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشد. همچنین شما می توانید با ما از طریق کامنت زیر همین مقاله و یا از طریق شماره های تماس با ما در ارتباط باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 7 =