مقالات ساختمانی

انواع آجر نما

انواع آجر نما

انواع آجر نما مورد استفاده در ساختمان

آجر نما از دیرباز به عنوان محبوب ترین و رایج ترین متریال برای ساخت بناها در کشور مطرح بوده است. ولی با شروع دوران مدرن و ورود آن به کشور در دوران حکومت پهلوی اول و دوم و تغییراتی که با آمدن شیوه های جدید ساختمان سازی در آن دوران رخ داد، نماهای آجری جای خود را به نماهای سنگی و شیشه ای داد. پس از آن با تلاش معماران بازگشته از فرنگ و شاگردانشان همانند کامران دیبا ، حسین امانت و.. در اواخر پهلوی دوم و بازیابی هویت معماری ایران آجر تا حدی جایگاه خود را بازیافت. اکنون با ظهور انواع آجر نما و قابلیت آجر نماهای مدرن در تلفیق با دیگر متریال ها دوباره به متریالی محبوب در میان معماران تبدیل شده است.

از این روی در این مقاله سعی کرده ایم تا انواع آجر های نما را معرفی کنیم تا در انتخاب آجر مناسب به شما کمک کرده باشیم.

آجر نمای رسی :

بهترین آجر نما

در تهیه این آجر تنها از خاک رس استفاده می شود. به همین منظور با نام آجر نما رسی شناخته می شود. اولین آجر نما ی تولید شده آجر نمای رسی زرد بود که در ابعاد ۳*۱۶ سانتی متر تولید شد و به آجر نمای ۳ سانتی معروف شد. برای سال های سال در غیاب وجود رقیبی جدی نماهای شهرها را تسخیر کرده بود.
بعده ها به علت تقاضای بازار و قیمت مناسب این محصول و همچنین الزامات سختگیرانه نما در اصفهان نیاز به نو آوری در این نمااحساس شد. از این رو آجر نما رسی گلبهی نیز تولید شد. همچنین این آجر در ابعاد ۵.۵ *۲۶ و ۷*۳۱ سانتی متر تولید شد.
ترکیبات خاک آجر نما رسی گلبهی با آجر نما رسی زرد تفاوتی ندارد. اگر خشت تولید شده برای آجر نما مدت زمان کمتری حرارت ببیند، رنگ آن گلبهی می شود، البته این موضوع بر استحکام آجر تاثیر منفی می گذارد، چون خشت کاملا پخته نمی شود. به همین دلیل قیمت آجر نما زرد با قیمت آجر نما گلبهی برابر است.
در کل آجر نما رسی به خاطر وجود آهک در خاک آن از کیفیت خوبی برخوردار نیست. در صورت کار نشدن روی نما بعد از بیست روز ، آهک بر روی سطح آجر به صورت اکه های سفید نمایان می شود. همچنین میزان جذب آب این آجر از حد استاندارد بیشتر است. و از استحکام زیادی هم برخوردار نیست. به این دلایل آجر نما رسی جایگاه خود را در بازار از دست داده است.

جهت مشاهده لیست قیمت آجر لفتون کلیک کنید.

انواع آجر نما ساختمان

• آجر نما شیل :

آجر نما شیل از خاک آسیاب شده ی سنگ شیل تولید می شود، که علت نام گذاری این آجر همین موضوع است.

به دلیل معایبی که آجر نمای رسی داشت و در بالا ذکر شد. نیاز به ماده اولیه جدیدی برای تولید آجر نما احساس می شد. خاک آسیاب شده سنگ شیل با توجه به نتایجی که در آزمایشات از خود نشان می داد گزینه مناسبی به نظر می رسید. آجر نما شیل نسبت به آجرهای رسی درصد جذب آب کمتر و مقاومت فشاری بیشتری دارند. همچنین معادن سنگ شیل در نزدیکی اصفهان یافت می شوند. به همین علت قیمت آجر نما شیل نسبت به قیمت آجر نما نسوز پایین تر است.

• آجر نما نسوز :

آجر نسوز نما از خاک چینی یا کایولن (kaolin ,china clay) یا خاک نسوز تهیه می شود. خاک چینی از کلمه کایولینگ چینی آمده و به معنای تپه سفید است. خاک چینی غالباً به رنگ سفید است و عمده مواد تشکیل دهنده آن آلومینیوم و سیلیس است. این خاک به رنگ های صورتی، نارنجی و قرمز نیز موجود است که به علت وجود اکسید آهن در خاک بعضی معادن خاک چینی است که به آن تنوع رنگی خاصی می دهد. این خاک تحمل حرارت تا ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد را دارد.

علت بیشتر بودن قیمت آجر نما نسوز نسبت به قیمت دیگر آجرهای نما قیمت بیشتر خاک نسوز و همچنین دور بودن معادن آن از کارخانه های آجر است .

آجر های نسوز نما در چهار دسته تقسیم می شوند، آجر نسوز نما پلاک ، آجر نسوز نما آنتیک ، آجر نسوز نما رستیک و آجر نما صخره ای .

۱- آجر نسوز نما پلاک :

آجر نسوز نما پلاک یا تایل ، متداول ترین نوع آجر نسوز نما است . یکی از دلایل پر کاربرد بودن مناسب بودن قیمت آجر نسوز نما و همچنین تولید ساده تر این محصول نسبت به دیگر انواع آجر نسوز است.

 

 

آجر نسوز نما در اندازه های مختلفی تولید می شود که پرکاربردترین آن ها ۲.۵*۳۱*۷ و ۲.۵*۲۶*۵.۵ و همچنین ۲.۵*۳۱*۳.۵ یا همان آجر نسوز نما کرکره ای تو لید می شود. از دیگر ابعاد موجود در بازار می توان به ۲.۵*۶۰*۱۰ ، ۲.۵*۴۰*۸ و همچنین آجر با ضخامت بالاتر یعنی ۵*۳۱*۷ و ۵*۳۱*۳.۵ که برای ایجاد بافت در نما به همراه آجرهای با ضخامت ۲.۵ سانتی متر در نما استفاده می شوند نام برد.

آجر نسوز نما پلاک در رنگ های مختلفی تولید می شودکه از جمله متداول ترین آنها سفید، شاموتی یا گرانیتی و قرمز انگلیسی را می توان نام برد. در اصفهان محبوب ترین آجر نسوز نما ، سفید عسلی ، سفید بلدرچینی و شاموتی هستند. با وجود اینکه آجر نسوز نما سفید اندکی از دیگر انواع آجر گران تر است.

۲- آجر نسوز نما رستیک :

روش تولید آجر نسوز رستیک یا سند بلاست به این صورت است که پس از تولید آجر نسوز نما پلاک با یک مرحله فرآوری روی آجر ، سطح آن را زبر و دانه دانه می کنند. تا بافت متفاوتی ایجاد کنند. به همین علت قیمت آجر نسوز رستیک از آجر نسوز پلاک بیشتر است .

 

آجر نسوز رستیک نمونه

3- آجر نسوز نما آنتیک :

آجر نسوز آنتیک نیز با یک مرحله پردازش بر روی آجر نسوز تایل تولید می شود. به این صورت که با دستگاه لبه های تیز آجر گرفته می شود و به آن انحنای کمی می دهند. همانند همان فرآوری که در سنگ های آنتیک اتفاق می افتد.

آجر نسوز آنتیک بعضی کار خانه های آجر نه با تغییر در فرم آجر بلکه با تغییر در رنگ آجر حس سنتی بودن را برای مخاطب القا میکند. در این نوع آجر آنتیک رنگ آجر یک دست نیست و گاهی مانند آجری که سال ها در معرض باد و باران بوده جلوه می کند.

قیمت آجر نسوز آنتیک نیز به علت یک مرحله پردازش اضافی از آجر نسوز نما بیشتر است.

عمده مصرف آجر نسوز آنتیک به علت عدم وجود گوشه های تیز و لطافت بیشتر فرم آن در فضاهای داخلی است. هرچند در نما های بیرونی هم استفاده می شود.

۴- آجر نسوز نما صخره ای :

روش ساخت آجر نسوز صخره ای اندکی با دیگر آجرهای نسوز متفاوت است. خشت خام آجر نسوز صخره ای در ابتدا با دست به فرم سنگ های صخره ای یا گیوتین شکل داده می شود. و بعد پخته می شود.

قیمت آجر نسوز صخره ای به علت دست ساز بودن از دیگر انواع آجر نما بیشتراست. این آجر معمولا به صورت محدود در فضاهای خاصی مانند ورودی استفاده می شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + ده =