مقالات ساختمانی

آجر قزاقی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

آجر قزاقی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ | سنگاج

آجر یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که در گذشته از آن فقط برای ساخت دیوارهای بیرونی و فضاهای داخلی ساختمان استفاده می‌شد ولی در حال حاضر و با استقبال بسیار خوبی که از تلفیق معماری سنتی با مدرن شده از این آجرها در همه بخش‌های فضاهای مسکونی و اداری استفاده می‌شود. آجر نمای سنتی که به آن آجر قزافی هم می‌گویند یکی از پرکاربردترین آجرهایی است که از آن برای زیباسازی و تزئین فضاهای مختلف استفاده می‌شود. آجر قزاقی یک نوع آجر مقاوم به حرارت در صنعت ساختمان‌ سازی است، ابعاد رایج این آجرها به صورت مکعب مستطیلی با ابعاد حدود ۲۰*۱۰.۵ سانتی‌متر است. این آجرها در رنگ‌های قرمز، زرد و گلبهی تولید و در بازار عرضه می‌شود. در فروشگاه بزرگ مصالح ساختمانی سنگاج تنوع آجر نماها زیاد است و مشتریان از سراسر کشور می‌توانند متناسب با نیاز خود بهترین مورد برای استفاده در نمای ساختمان را از سایت انتخاب کرده و یا به صورت تلفنی به همکاران ما در تیم فروش سنگاج سفارش دهند.

آجر قزاقی چیست؟

با توسعه زندگی مدرن در سال‌های اخیر استفاده از آجر قرمز در طراحی داخلی و برای نمای بیرونی ساختمان‌ها هم طرفداران زیادی پیدا کرده و بسیاری از مهندسان از آجرهای مخصوص نما در بخش‌های مختلف استفاده می‌کنند. آجر قزافی (Firebrick) نوعی آجر مقاوم به حرارت است که معمولا از آن در طراحی داخلی و نمای بیرونی استفاده می‌کنند. این آجرها به دلیل مقاومت بالایی که در برابر حرارت دارند، برای ساخت اجزای داخلی کوره‌های صنعتی، تنورهای پخت غذا، شومینه‌ها و سایر محیط‌های با دما و شرایط حرارتی بالا مناسب هستند. آجرهای قزافی از موادی همچون خاک رس با مقاومت بالا در برابر حرارت تهیه می‌شود و معمولا دارای رنگ قرمز تیره یا گلبهی است. ضخامت آجرهای قزاقی معمولا در ۳.۵، ۵.۵ و ۱۰ سانتی‌متر متغیر بوده و این آجرها در انواع پورت‌ها و با تقسیم ‌بندی‌های مختلف در بازار موجود است. آجر قزاقی استحکام بسیار بالایی دارد و آلودگی خیلی دیرتر به آن نفوذ می‌کند که این دو موضوع را می‌توان از مزایای این آجرها بیان کرد.

 آجر قزاقی چیست؟

انواع آجرهای قزاقی از نظر شکل ظاهری

از آجرهای قزافی برای دیوار کشی، نمای داخلی، ساخت شومینه و تنور های غذا استفاده می‌شود، در واقع این آجرها با نمای سنتی که دارند، حال و هوای جذابی به محیط می‌دهند و باعث ایجاد صمیمیت و حس مثبت در فضا می‌شود. تنوع آجرهای قزافی موجود در بازار به لحاظ رنگ و شکل ظاهری زیاد است و می‌توان این آجرها را به صورت زیر دسته بندی کرد:

انواع آجرهای قزاقی از نظر شکل ظاهری

 • قزاقی نما (نیمه):  از این آجرها به دلیل مقاومت بالا در برابر گرما و سرما و سایر عوامل طبیعی در نمای بیرونی ساختمان‌های مسکونی و تجاری استفاده می‌شود. تنوع رنگی این مدل بسیار بالا است و مشتریان براساس سلیقه می‌توانند بهترین گزینه را انتخاب کنند.
 • قزاقی سنتی کامل: از این مدل هم اغلب در نمای بیرونی و یا برای تزیین شومینه استفاده می‌شود،  بارزترین تفاوت این مدل با مدل قزافی نما در تنوع رنگی و بافت آنها است. آجر قزاقی سنتی برای طراحی دکوراسیون خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • قزاقی سنتی کف: این مدل آجر به دلیل دوام و مقاومت بالا برای کف ساختمان استفاده می‌شود، معمولا برای فضای حیاط و یا راه پله‌های بیرونی ساختمان‌ها از این مدل آجر استفاده می‌کنند. 
 • قزاقی ال: آجرهای قزاقی ال با زوایای شکسته  برای پوشش کنج‌ها و گوشه‌های نما گزینه مناسبی محسوب می‌شوند.
 • قزاقی رستیک: از این مدل آجرهای قزاقی رستیک برای دیوارهای داخلی ساختمان همچون اتاق‌خواب یا آشپزخانه جهت ایجاد فضاهای نوستالژی در دل معماری مدرن استفاده می‌کنند.
 • قزاقی پلاک: این مدل از آجرهای قزاقی همان آجر نماهای طرح قدیمی هستند که به این اسم شناخته می‌شوند. از این آجر برای مرمت و بازسازی نمای ساختمان و بناهای قدیمی استفاده زیادی می‌شود. 

سایز و اندازه آجرهای قزاقی

آجرهای قزافی موجود در بازار در طرح‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید و براساس نیاز مشتریان به بازار عرضه می‌شوند. در گذشته تنوع رنگ و سایز این آجرها بسیار محدود بود ولی در حال حاضر این آجرها در رنگ‌ها و سایزهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌گردد. آجر قزاقی به‌ صورت توپر و به شکل مکعب مستطیل تولید می‌شود که  معمول ترین اندازه آنها ۵/۵*۲۰ و در ضخامت‌های ۱۰ و ۵/۵ و ۳/۵ سانتی متر و نوع دیگر آن آجر ختایی مربعی شکل در اندازه ۲۰*۲۰ با ضخامت ۴/۵ سانتی‌متر تولید است. قیمت آجرهای قزافی بر اساس برند و سایز تعیین می‌شود، این آجرها معمولا در کارخانه مختلف به صورت سنتی و صنعتی تولید و عرضه می‌گردد.

سایز و اندازه آجرهای قزافی

نحوه تولید آجرهای قزاقی

این نوع آجرها به دو صورت صنعتی و سنتی تولید می‌شوند. آجرهای قزافی به وسیله ترکیب خاصی از خاک رس، شن و کمی خاک ماسه تولید می‌شود. ابتدا مواد خاکی را در کارگاه‌های صنعتی و یا سنتی به خوبی مخلوط کرده و سپس به این ترکیب آب اضافه می‌کنند. سپس محصول نهایی در زیر آفتاب به مدت حداقل یک تا دو هفته خشک می‌شود، این روش سنتی تولید آجر قزاقی به آن یک پوشش خاص و طعم سنتی می‌بخشد که در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در روش صنعتی تولید این نوع آجرها از دستگاه‌های قالب‌گیری استفاده شده و سپس آجرها در کوره‌های آجرپزی قرار می‌گیرند. آجرها را در معرض حرارت استاندارد قرار گرفته و به خوبی می‌پزند. رنگ آجرها معمولا براساس مدت زمانی که در کوره قرار می‌گیرند، تغییر کرده و هر چه رنگ آجر تیره تر باشد یعنی مدت زمانی بیشتر زیر حرارات بوده است.

نحوه تولید آجرهای قزاقی

مزیت های استفاده از آجرهای قزاقی

آجرهای قزاقی به عنوان یک مصالح ساختمانی محبوب استفاده می‌شود، از این آجرها می‌توان در بخش‌های مختلف یک بنا استفاده کرد. در واقع آجرهای قزافی علاوه بر نمای بیرونی برای تزئین نمای داخلی هم بسیار کاربردی و مناسب است. آجرهای قزافی دارای مزایای زیادی است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزیت های استفاده از آجرهای قزافی

 • مقاومت به حرارت: آجر قزافی دارای مقاومت بسیار بالا به حرارت است و می‌تواند با دماهای بسیار بالا مانند درون اجاق‌ها و کوره‌ها کار کند.
 • مقاومت به فشار: این نوع آجر دارای مقاومت بسیار بالا به فشار است و می‌تواند بارهای سنگین را تحمل کند.
 • مقاومت به سایش: آجر قزافی به سایش و فرسایش مقاومت دارد و برای مدت طولانی زمان قابل استفاده است.
 • انعطاف‌پذیری در طراحی: آجر قزافی در انواع ابعاد و شکل‌ها در بازار موجود است، که به طراحان ساختمان امکان ایجاد طرح‌ها و اشکال مختلف را می‌دهد.
 • خواص عایق حرارتی: این آجرها دارای خواص عایق حرارتی خوبی می‌باشند و می‌توانند به حفظ دمای مطلوب در داخل محیط‌های ساختمانی کمک کنند.
 • ساختاری محکم و پایدار: آجر قزافی با ساختار محکم و پایداری به عنوان یکی از مهمترین عناصر در ساخت و اجرای ساختمان‌ها به کار می‌رود.
 • مقاومت به عوامل محیطی: این آجرها مقاومت خوبی نسبت به عوامل محیطی مانند رطوبت، باران، باد و آفت‌های حشره‌ای دارند.
 • قابلیت بازیافت: آجر قزافی به راحتی قابل بازیافت است و از لحاظ محیطی بهینه می‌باشد.
 • مقرون به صرفه: آجر قزافی از نظر هزینه نسبت به سایر مصالح ساختمانی مقرون به صرفه‌تر است و در مقایسه با مزایا و خصوصیات آن، ارزش خوبی دارد.

معایب آجرهای قزاقی

آجرهای قزاقی به دلیل مزایای زیادی که دارند معمولا مورد توجه مهندسان ساختمانی هستند و در اغلب طراحی‌ها از این مدل استفاده می‌شود، اما در کنار مزیت‌های زیاد این آجرها باید به معایب آنها هم توجه ویژه‌ای شود. برخی از مهمترین معایب آجرهای قزافی عبارتند از:

معایب آجرهای قزافی

 •  زمان بر بودن تولید: تولید این نوع آجرها معمولا زمان بر است و باید برای ساخت آنها در تعداد بالا زمان زیادی را منتظر بمانید.
 • وزن سنگین: آجرهای قزافی از خاک رس ساخته می‌شوند و به همین دلیل وزن سنگینی در مقایسه با سایر آجرهای نما دارند که این موضوع برای برخی مهندسان یک ویژگی منفی محسوب می‌شود.
 • جذب آب: در صورتی که آجرهای قزاقی در نماهای بیرونی و یا داخلی به درستی نصب نشود، احتمال نفوذ آب به داخل این آجرها زیاد است و این موضوع در طولانی مدت باعث آسیب به ساختمان می‌شود.

سوالات متداول

۱. آجر قزاقی چیست؟

آجرهای قزاقی به آجرهای سنتی گفته می‌شود که در تولید آن از خشت آجر و قالب دستی استفاده می‌شود که شامل طرح‌های جذابی نیز است از این رو انواع آجر قزاقی نیز شامل مواردی همچون آجر قزاقی نما (نیمه)، آجر قزاقی کامل، آجر کف قزاقی سنتی، آجر ال قزاقی، آجر رستیک قزاقی و آجر قزاقی پلاک می‌شود.

۲. مزایای استفاده از آجرهای قزاقی چیست؟

مسلما هر آجری یک سری مزایا دارد که آجر قزاقی هم مستثنا از این موضوع نیست و مزایا آجرهای قزاقی شامل مواردی همچون مقاومت در برابر شوره و چربی، عایق دما، قابلیت انعطاف پذیری، قیمت منصفانه، متریال با کیفیت، ماندگاری بالا و کاربرد در نماهای تلفیقی است.

۳. آیا می‌توان از آجرهای قزاقی در طراحی داخلی هم استفاده کرد؟

بله، آجرها به عنوان عناصر کلیدی در نماهای داخلی و خارجی ساختمان با تنوع رنگی و استفاده در انواع طراحی‌ها، هویت و جذابیتی خاص ایجاد می‌کنند. آجرهای قزافی به دلیل ترکیب رنگ و ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند، گزینه مناسبی برای استفاده در طراحی شومینه و سایر فضاهای داخلی همچون کتابخانه و مواردی از این دست هستند.

سخن پایانی

در معماری مدرن همواره مصالح به کار رفته در طراحی نمای داخلی و بیرونی باید از اصول یکپارچگی، سادگی و کارایی به صورت همزمان برخوردار باشند، به همین دلیل استفاده از آجرهای قزافی در معماری مدرن جایگاه‌ ویژه‌ای دارد. بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی و مهندسان معماری از این آجرهای ارزان قیمت جهت زیباسازی فضاهای داخلی همچون آشپزخانه و اتاق خواب یا نمای بیرونی ساختمان‌ها استفاده می‌کنند. استفاده از این آجرها مزایای زیادی همچون زیبایی، دوام، عایق حرارتی و تنوع طراحی دارد و جز محبوب ترین مصالح ساختمانی است. نصب آسان و سازگاری با شرایط محیطی مختلف از جمله مزیت‌های آجرهای قزافی است.  برای خرید و اطلاع از قیمت انواع آجرهای تزئینی مورد استفاده در نما و سایر مصالح ساختمانی می‎‌توانید با شماره تلفن ۰۳۱۳۶۲۷۶۹۴۲ دفتر فروش شرکت سنگاج تماس بگیرد و از شرایط خرید محصولات ما مطلع شوید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک − 1 =