مقالات ساختمانی

آجر لفتون چیست؟

آجر لفتون چیست

آجر لفتون یا آجر ماشینی یکی از کاربردی ترین مصالح ساختمانی است که در اغلب پروژه‌های ساختمانی از آن برای دیوارکشی و یا در سایر بخش‌های ساختمان سازی استفاده می‌شود، به این آجرها در اصطلاح آجر ده سوراخ هم می‌گویند. این آجرها از ترکیب خاک‌های رس، شیل و نسوز در کوره‌های مخصوص ساخته می‌شود تا استحکام بالایی در برابر حرارت و سایر موارد داشته باشد. نام آجر سوراخ‌ دار را از روی ظاهر آن انتخاب کرده‌اند که دارای ۸ تا ۱۰ سوراخ بر روی هر آجر است، دلیل این سوراخ‌ها فقط کاهش وزن آجر برای حمل آسان است و هیچ دلیل دیگری برای این کار وجود ندارد. تعداد سوراخ‌ها باعث شده قیمت این نوع آجر نسبت به سایر آجرها کمتر باشد ، برای آگاهی از شرایط خرید و قیمت انواع آجر سوراخ دار می‌توانید به فروشگاه اینترنتی مصالح ساختمانی سنگاج سر بزنید و یا به صورت تلفنی برای خرید عمده آجر ماشینی از شرکت سنگاج با همکاران ما تماس بگیرید.

آجر لفتون یا آجر ده سوراخ چیست؟

آجر لفتون یا آجر ده سوراخ ( perforated brick ) به آجری گفته می‌شود که به وسیله سوراخ‌های ایجاد شده در آن حدود ۲۵ درصد از حجم آجر کم شده باشد. آجر ماشینی از موادی مانند خاک رس خاک شیل و خاک نسوز تهیه می‌شود، بیشتر تولید آجر ده سوراخ با خاک رس است زیرا قیمت آجر سوراخ دار شیل و نسوز بسیار بیشتر از قیمت آجرهای سوراخ دار رسی است. این آجرها معمولا به صورت سه طرف نما و چهار طرف نما تولید می‌شوند و می‌توان آن را بدون نیاز به نماسازی در ساخت دیوارهای خارجی هم استفاده کرد. آجر سوراخ دار با رنگ‌های مختلفی در بازار موجود است، مانند آجر زرد، آجر قرمز، آجر پرتقالی، آجر گلبهی و آجر سوراخ دار قهوه‌ای که پر کاربرد ترین آنها آجر ماشینی زرد و قرمز است. به این دلیل که قیمت آجرهای سوراخ دار زرد و قرمز نسبت به انواع دیگر مناسب تر است.

آجر لفتون یا آجر ده سوراخ چیست؟ آجرهای لفتون تولید اصفهان دارای ۱۰ سوراخ بوده و قطر هر سوراخ بین ۲ تا ۳ سانتی متر است. در آجر سه گل که دارای سه سوراخ است قطر هر سوراخ حدود ۴ تا ۵ سانتی متر در نظر گرفته می‌شود.

مشخصات فنی آجر لفتون

آجر لفتون در بازار به نام‌های آجر نما لفتون، آجر زبر، آجر نما زبره، آجر نما سوراخدار، آجر سوراخدار و یا آجر سوله سازی نیز معروف است. این آجر دو کاربرد مختلف دارد، به این معنا که می‌توان با استفاده از آن دیوارهای حایل و غیر حایل ساخت ضمن آنکه بعد از ساخت دیوار نیازی به ایجاد مجدد نما نیست. این محصول که دارای مقاومت بالایی است برای ساخت دیوارهای متحمل بار و وزن استفاده می‌شود. شیوه چیدمان آن همچنین به صورت پازلی بوده تا مقاومت آن در برابر وزن و فشارهای جانبی چند برابر شود. در تولید آجر سوراخ دار ابتدا آجر با حرارت ملایم خشک می‌شود، سپس به صورت کامل پخته شده و وجود سوراخ در آجر باعث سریع تر خشک شدن آن در زمان پخت می‌شود. همچنین در مرحله پخت قسمت‌های مرکزی آجر هم حرارت کافی می‌بینید که موجب افزایش استحکام آجر می‌شود، این موضوع در مقاومت و همگنی آجر سوراخ دار بسیار موثر است.

ابعاد آجر سوراخ دار

این محصول در دو سایز قالب بزرگ و قالب کوچک تولید می‌گردد. آجرهای قالب کوچک به رنگ زرد تولید و در طاق زنی، منهول فاضلاب و پشت کار از آن استفاده می‌شود. به علاوه استفاده از این نوع محصول در شهرهای جنوبی کشور مانند اهواز و بوشهر بسیار متداول است. لفتون قالب بزرگ ۱۰ سوراخ به دو صورت توکار و نما تولید می شود. از انواع توکار در طاق زنی و یا پشت کار و از انواع لفتون های نما در نماکاری سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر مصارف این محصول می توان به منهول فاضلاب نیز اشاره کرد. استفاده از لفتون قالب بزرگ اکثرا در شهرهای شمالی کشور، تهران و کرج متداول است.

وزن آجر سوراخ دار

همانگونه که بیان کردیم آجر سوراخ دار را در دو قالب سایز کوچک و بزرگ می سازند. لفتون‌های کوچک ۵ سانتی متری هر کدام دارای وزن ۷۵۰ گرم است که در بسته های ۱۴ تا ۱۶ عددی به بازار عرضه می شود. لفتون‌های قالب کوچک ۵.۵ سانتی همچنین هر کدام دارای وزن ۸۰۰ تا ۸۲۰ گرم است. لفتون‌های قالب بزرگ ۵ سانتی هر کدام وزنی برابر با ۸۸۰ تا ۹۱۰ گرم دارد که به دو صورت فله و بسته بندی به بازار عرضه می شود. انواع بسته بندی های آن در بسته های ۱۴ تا ۱۶ عددی در بازار موجود است. لفتون قالب بزرگ ۵.۵ سانتی اما هر کدام دارای ۱۰۲۰ تا ۱۲۵۰ گرم وزن است. این محصول را به صورت فله ای یا پالت شده و یا بسته بندی به بازار عرضه می‌کنند. تعداد موجود در هر پالت یا بسته متفاوت است. ولی به طور کلی تعداد آجرهای موجود در هر پالت بین ۸۴۰ تا ۹۲۰ عدد متغیر است. لفتون قالب بزرگ ۵.۵ سانتی در بازار به آجر عراقی نیز معروف است. این محصول در اندازه های ۲۱.۵*۱۰*۵ سانتی متری تولید می‌شود که به علت سایز بالای آن در ساخت سازه های با سایز بزرگ مانند سوله مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع آجر لفتون

آجرهای لفتون به شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی در کارگاه‌های ساخت آجر تولید و به بازار عرضه می‌شوند که کاربرد هریک از انواع آجرهای سوراخ دار در بازار متفاوت است. به صورت کلی در حال حاضر آجرهای سوراخ دار موجود در بازار به دو دسته قالب بزرگ و قالب کوچک تقسیم بندی می‌شود که هر یک این آجرها ویژگی‌های خاص خود را دارند. انواع آجر سوراخ دار یا لفتون عبارتند از:

انواع آجر لفتون

آجر سوراخ‌ دار قالب کوچک:

این آجرها به رنگ زرد هستند و معمولا در مناطق گرمسیری و جنوب کشور از این آجرها برای ساخت و ساز استفاده می‌شوند. پشت کار، طاق زنی، دیوار چینی اتاق‌ها، تراس، درپوش حمام و سرویس بهداشتی، زدن سقف به کمک تیر آهن از جمله کاربردهای این آجرها است.
ابعاد آجرها: ۵*۹*۱۹ سانتی‌متر و وزن تقریبی ۸۰۰ گرم.
این آجرها در دو نوع درجه یعنی آجرهایی هستند که با دستگاه خشک می‌شوند و درجه دو یعنی آجرهایی که با نور خورشید خشک می‌شوند در بازار مصالح ساختمانی موجود است.

آجر سوراخ ‌دار قالب بزرگ:

این آجرها به دو شکل توکار و نما تولید می‌شوند، از مدل توکار برای پشتکار و از مدل نما برای نماکاری استفاده می‌شود.
طاق زنی در شهرهایی همچون تهران، کرج و شمال کشور، منهول فاضلاب، راه پله ها، سوله سازی، نما، دیوار چینی محوطه، حصار باغ ها و ویلاها از جمله کاربردهای این نوع آجر سوراخ دار است.
ابعاد آجرها: ۵.۵*۱۰*۲۱.۵ سانتی‌متر و وزن تقریبی ۱.۱ کیلوگرم.

آجر سوراخ ‌دار سه طرف نما (آجر عراقی):

این آجرها در ابعاد اصلی ۷*۱۱*۲۳ سانتی‌ متر تولید می‌شوند، در هر مترمربع ۳۶ عدد از آن‌ها قرار می‌گیرد.
در دیوارهای سوله و نماهای ساختمان‌ها از این مدل استفاده می‌کنند، استفاده در نما، استفاده در مکان‌هایی که کم عرض است و ترمیم دیوارهای قدیمی یا دیوارهایی که از آجر سوراخ دار کامل استفاده کرده‌اند.

آجر سوراخ ‌دار چهار طرف نما:

این آجرها به عنوان آجرهای پرمصرف برای نما مدرسه‌ها، دیوارهای باغ‌ها و ویلاها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
ابعاد آجرها: ۵.۵*۱۰*۲۲ سانتی‌ متر و وزن تقریبی ۱۲۲۰ گرم.

علت وجود سوراخ در آجرهای لفتون چیست؟

به طور کلی وزن آجرها زیاد است و حمل آنها تا محل کارگاه ساختمانی مقدار قابل توجهی هزینه دارد، به طوری که گاهاً هزینه حمل این آجرها از قیمت آن درب کارخانه بیشتر می‌شود. به منظور کاستن از وزن آجر سوراخ‌هایی در آن ایجاد می‌کنند. به علاوه با ایجاد سوراخ‌ها در این آجرها مواد اولیه کمتری برای تولید آجر سوراخ دار مصرف می‌شود که این موضوع بر هزینه ساخت تاثیر دارد. یکی دیگر از علل وجود سوراخ در آجرهای لفتون این است که چسبندگی ملات و آجر بیشتر شود، در واقع ملات اندکی به داخل سوراخ ها نفوذ کرده و شکل آنها را به خود می‌گیرد که این امر موجب چسبندگی بیشتر ملات و آجر می‌شود. همچنین مقاومت آجر در برابر جا به جایی در اثر نیروهای جانبی وارد بر آن افزایش می‌یابد. همان طور که می‌دانید آجر ماشینی از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است، مخصوصاً در مقایسه با ملات ماسه سیمانی که در بین آجرها استفاده می‎شود و پس عملاً وجود سوراخ‌ها تاثیر چندانی بر ارزش سازه‌ای آنها ندارد.

علت وجود سوراخ در آجرهای لفتون چیست؟

محاسبه تعداد آجر سوراخ دار

اطلاع از میزان مصالح مورد نیاز در هر پروژه ساختمانی همچون تعداد آجر برای همه افراد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با یک محاسبه سر انگشتی شما عزیزان می‌توانید هزینه‌های پیش رو را تخمین بزنید. قبل از هر صحبتی باید این نکته را بیان کنیم که این مقادیر بر اساس چیدمان معمولی دیوار بدست آمده و در صورت ایجاد هرگونه تغییری در چیدمان دیوار مقادیر تغییر خواهد یافت. حال آنکه برای بدست آوردن مقدار قابل اطمینان باید اصل توجه به مقطع و نمای دیوار را مد نظر قرار دهید. برای درک بهتر این موضوع بیایید به بررسی مثالی بپردازیم. شما تصویر دیواری به ضخامت ۳۰ سانتی متر را در نظر بگیرید. در این شکل هر آجری که در نمای ظاهری مشاهده می کنید دو عدد آجر در قسمت پشت خود دارد. بنابراین دیوار ساخته شده در نمای کلی دارای تنها ۱ عدد آجر نیست بلکه دارای ۲ عدد آجر در قسمت پشتی است و نباید تنها با توجه به نمای ظاهری دیوار تعداد آجر مورد نیاز را تخمین زد. بلکه باید در این محاسبات ضخامت دیوار و آجرهای موجود در پشت کار را هم در نظر بگیرید. طبق این نکته باید تعداد بدست آمده از نمای ظاهری را در عدد ۳ ضرب کنید. باز هم خاطر نشان می‌کنیم که باید به تعداد مقطع و نما به طور همزمان دقت کنید. بنابر آنچه تا اینجا گفته شد تعداد آجر سوراخ دار مورد نیاز در دیوارهای ۲۰ – ۳۰ و ۴۰ سانتی به ترتیب ۲ – ۳ و ۴ برابر دیوار ۱۰ سانتی متری است.

مزایا و معایب آجر ماشینی

آجر لفتون یا آجر ماشینی به خاطر مزایایی که دارد، برای ساخت دیوارهایی که باید فشار زیادی را تحمل کنند به خصوص در برخی از شهرهای کشور که آب و هوای گرم یا مرطوب دارند از این آجرهای سوراخ دار استفاده می‌شود. این دیوارها به کمک چیدن آجرهای سوراخ دار به صورت پازلی بر روی یکدیگر ایجاد می‌شوند تا استحکام و تحمل فشار بالایی داشته باشند. این روش ساخت دیوارها با آجر سوراخ دار به عنوان یک سیستم مقاومتی معروف است و به دلیل وزن کمتر آجرهای لفتون نسبت به آجرهای سنتی، حمل و نقل و ساختار دیوارها را ساده‌تر می‌کند. به صورت کلی مزایا و معایب استفاده از آجرهای سوراخ دار یا لفتون به شرح زیر است:

مزایا و معایب آجر ماشینی

مزایا:

 • قوی و مقاوم: سوراخ‌های موجود در آجر ماشینی به ملات و سیمان این اجازه را می‌دهند که به طور عمودی نفوذ کنند و به ساختمان مقاومت بیشتری بدهند.
 • استفاده در دیوارهای حمل: از آجر ماشینی می‌توان برای ساخت دیوارهای حمل استفاده کرد و با قرار دادن میلگرد بین سوراخ‌ها، استحکام دیوار را افزایش داد.
 • وزن کمتر: این نوع آجر دارای وزن کمتری نسبت به آجرهای دیگر است که باعث می‌شود در حمل و نقل آنها انرژی کمتری مصرف ‌شود و صرفه‌جویی در زمان و انرژی ایجاد می‌کند.
 • مقاومت در برابر اسیدها: آجرهای ماشینی خاصیت ضد اسیدی دارند و در مقابل حوادث طبیعی هم مقاومت این آجرها بالاتر است.
 • مصرف مواد کمتر: در تولید و چیدمان آجر ماشینی، ملات و مواد اولیه کمتری استفاده می‌شود.
 • تخلخل کمتر: آجرهای ماشینی تخلخل کمتری نسبت به دیگر آجرها دارند و مقدار کمتری از آب را جذب می‌کنند.

معایب:

 • شکنندگی بیشتر: به دلیل داشتن گوشه‌های گونیا شکل، آجرهای ماشینی از آجرهای فشاری تردتر هستند و شکنندگی بیشتری دارند.
 • ضعیف در کاربردهای آجر فشاری: این نوع آجر معمولا نمی‌تواند جایگزین آجرهای فشاری شود و به جای آن استفاده کرد.
 • نیاز به مراقبت دقیق‌تر: اگر ملات و مواد به خوبی به آجرهای ماشینی نچسبند و یا از میلگرد استفاده نشود، احتمالا استحکام سازه را کاهش دهند و مقاومت بنا را با مشکل مواجه نماید.

سوالات متداول

۱. انواع آجر سوراخ دار کدام است؟

آجر سوراخ دار یا لفتون انواع مختلفی دارد از مدل‌های ۲ طرف نما، ۳ طرف نما و ۴ طرف نما گرفته تا تعداد سوراخ‌های آجر تقسیم می‌شوند، همچنین به دسته‌های آجر سوراخ دار دوقلو، قالب بزرگ و قالب کوچک هم می‌توان آنها را تقسیم کرد.

۲. علت وجود حفره (سوراخ) در آجرهای سوراخ دار یا بهمنی چیست؟

مهم‌ ترین عوامل و علت‌های حفره داشتن آجرهای لفتون، کاهش وزن آجر و سبک‌تر شدن آن است و این علت در کنار عایق صدا و حرارت نقش مهمی را در انتخاب و خرید این محصول ایفا می‌کند.

۳. برای سوله سازی از چه نوع آجر سوراخ داری می توان استفاده کرد؟

آجر سوراخ دار قالب بزرگ از بهترین ابعاد این آجر برای دیوار چینی سوله و ساخت یک سوله مستحکم است.

سخن پایانی

استفاده از آجرهای سوراخ دار در سال‌های اخیر افزایش یافته و در دیوارچینی اغلب ساختمان‌ها از این آجر ارزان و سبک استفاده می‌شود. این آجر در انواع مختلفی تولید شده که هر یک از انواع آن کاربرد خاص خود را دارند. شرکت سنگاج در زمینه تولید و فروش انواع مصالح ساختمانی سابقه طولانی دارد و همواره با تولید بهترین مصالح و عرضه آنها با بهترین قیمت مشتریان خود را از شهرهای مختلف ایران راضی نگه داشته است. برای خرید انواع آجرهای لفتون و نسوز و سایر مصالح ساختمانی و کسب اطلاع از قیمت آجرها می‎‌توانید با شماره تلفن ۰۳۱۳۶۲۷۶۹۴۲ دفتر فروش شرکت سنگاج تماس بگیرد و از شرایط خرید محصول مورد نظر از این فروشگاه مطلع شوید.

بازگشت به لیست
۱ دیدگاه در “آجر لفتون چیست؟
 1. امیر گفت:

  خیلی مطالب خوبی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + دوازده =