مقالات ساختمانی

بررسی جدیدترین ایده های نما آجری

جدیدترین ایده های نما آجری| سنگاج

ایده های نما آجری تنوع زیادی دارند و با استفاده از آن‌ها می‌توان ظاهری جذاب برای ساختمان ایجاد کرد. استفاده از آجر برای نماسازی و طراحی ظاهر بیرونی ساختمان در تمام سبک‌های نماسازی امکان‌پذیر است. آجر نما هم به تنهایی و هم به صورت تلفیقی و ترکیب با متریال دیگر متریالی جذاب است که با استفاده از آن می‌توان نمایی منحصربه فرد و زیبا ایجاد کرد. در این مطلب از سنگاج به بررسی جدیدترین ایده های نما آجری می‌پردازیم و در مورد بهترین روش‌های به کارگیری این متریال برای طراحی نمای ساختمان‌ها صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مزایای نمای آجری ساختمان

تا همین چند سال پیش تمام تمرکز و توجه معماران و مهندسان ساختمانی به فضاسازی داخلی ساختمان و طراحی حرفه‌ای و زیبای دکوراسیون بود و نمای بیرونی ساختمان‌ها به جز موارد خاص، اغلب از ظاهری ساده با متریالی مشابه و مناسب اقلیم منطقه برخوردار بود. امروزه اما نماسازی و طراحی بخش بیرونی ساختمان به اندازه فضاسازی داخلی اهمیت پیدا کرده و چه بسا بیشتر از طراحی داخلی مورد توجه قرار می‌گیرد.

مزایای نمای آجری ساختمان

علت این موضوع جلب توجه بیشتر نمای بیرونی نسبت به فضای داخلی است. با نزدیک شدن به یک ساختمان اولین چیزی که به چشم می‌خورد، نمای بیرونی آن است و در صورتی که این نما خاص و زیبا باشد، دید مخاطب نسبت به ساختمان نیز به همین صورت خواهد بود. برای نماسازی بیرونی از متریالی استفاده می‌شود که با فضای بیرون از خانه که فضای باز، تحت تاثیر تغییرات جوی، رطوبت، گرما و آلودگی‌ هواست، سازگاری داشته باشند. آجر یکی از انواع متریال و مصالحی است که به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از آجر مزایای زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به تنوع بالای این محصول اشاره کرد. امروزه آجر در انواع رنگ‌ها، اندازه‌ها و بافت و شکل ظاهری تولید می‌شود و بیشتر آن‌ها را می‌توان برای نماسازی ساختمان استفاده کرد. به علاوه این متریال ماندگاری و دوام مناسبی هم دارد و میزان تغییرات و خرابی آن نسبت به دیگر متریال مانند سنگ‌های آهکی کمتر است. از طرفی آجر متریالی نسبتا ارزان قیمت است و خصوصا در مقایسه با مصالحی مانند سنگ مرمر که علاوه بر هزینه محصول، اجرای آن‌ها نیز هزینه زیادی در بردارد، استفاده از آن مقرون به صرفه‌تر است.

بهترین ایده‌ های نما آجری

در مورد مزایای استفاده از آجر به عنوان متریال نماسازی به قیمت، تنوع بالا و دوام و طول عمر اشاره کردیم اما یک مزیت دیگر استفاده از این محصول برای نماسازی، امکان تلفیق آن با انواع مصالح، جهت طراحی و ساخت نمایی شیک و منحصر به فرد است. انواع مختلف آجر با شیشه، کامپوزیت، سنگ و حتی چوب مخصوص نما قابل ترکیب هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توان نمایی جذاب برای ساختمان ایجاد کرد. در ادامه چند ایده جذاب برای نماسازی با استفاده از آجر را معرفی خواهیم کرد.

بهترین ایده‌ های نما آجری

 • ایده شماره یک: استفاده از آجر با رنگ‌های متفاوت

هما‌ن‌طور که گفتیم، امروزه انواع مختلفی از مصالح آجری تولید می‌شوند که از نظر بافت، مواد اولیه و جنس و رنگ با هم تفاوت دارند. این ویژگی را می‌توان برای ایجاد یک نمای جذاب استفاده کرد و با به کارگیری چند رنگ یا چند مدل مختلف آجر در کنار هم، نمایی فوق‌العاده برای ساختمان طراحی و اجرا کرد. یکی از جذاب‌ترین ایده های نما آجری با استفاده از تکنیک تضاد رنگ استفاده از آجر نسوز سیاه در کنار آجر قرمز یا آجر سفید است. این ترکیب رنگ ظاهری لوکس و شیک برای ساختمان شما ایجاد می‌کند و از دورترین فاصله نگاه‌ها را به خود خیره می‌کند. یکی از روش‌های اجرای این ایده، طراحی دیوار اصلی ساختمان با آجر سیاه و طراحی بالکن‌ها، اطراف پنجره، اطراف درب ورودی و به طور کل قسمت‌های برجسته یا فرو رفته نما با آجرهای رنگ روشن مانند سفید، نارنجی و قرمز است.

جهت استفاده از تکنیک تضاد رنگ باید به دو نکته توجه داشته باشید. اولین نکته بافت منطقه و شکل ظاهری ساختمان‌های اطراف است و نکته دوم شرایط آب و هوایی و اقلیمی محلی است که ساختمان در آن قرار دارد. برای مثال اگر ساختمان نزدیک به یک شهرک صنعتی و در معرض دود خودروها و کارخانه‌ها باشد، استفاده از آجر رنگ روشن چندان منطقی نیست زیرا خیلی زود کثیف شده و ظاهر ساختمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 • ایده شماره دو: تلفیق آجر و سنگ

علاوه بر آجر، متریال دیگری هم برای نماسازی ساختمان وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به سنگ اشاره کرد. سنگ نسبت به آجر سطح صاف و صیقلی‌تر دارد و ظاهر آن براق‌تر است. ترکیب این ویژگی در کنار مات بودن رنگ آجر، جلوه‌ای متفاوت و البته زیبا برای ساختمان شما ایجاد می‌کند. به منظور طراحی ساختمان با آجر و سنگ می‌توان قسمت‌های صاف ساختمان را با استفاده از سنگ طراحی کرد و قسمت‌هایی که دارای انحنا، خمیدگی یا برجستگی هستند را با آجر طراحی کرد. انتخاب رنگ آجر در این ایده به نوع سنگ انتخابی بستگی دارد. برای مثال اگر سنگ مورد نظر شما مرمر است، انواع آجر سفید، نارنجی، قرمز و سیاه را می‌توانید با آن ترکیب کنید. به جز مرمر ترکیب سنگ‌های دیگر مانند تراورتن، گرانیت، ماسه‌ای، آهکی، چینی و رسی نیز با آجر بسیار مناسب است.

ایده شماره دو: تلفیق آجر و سنگ

 • ایده شماره سه: ساخت قاب پنجره با آجر

یکی دیگر از ایده های نما آجری، ساخت قاب پنجره‌ها با استفاده از آجر است. پنجره‌ها در نمای ساختمان به خصوص ساختمان‌های اداری که بدون تزئینات خاص طراحی و ساخته می‌شوند، برجسته‌ترین بخش هستند و بیش از دیگر بخش‌ها جلب توجه می‌کنند. به همین دلیل با تمرکز روی طراحی آن‌ها می‌توان ظاهری جذاب‌تر برای ساختمان ایجاد کرد. ساخت قابی آجری دور هر پنجره به خصوص اگر با رنگی متفاوت با رنگ کلی نما باشد، ظاهری فوق‌العاده برای ساختمان ایجاد می‌کند.

 • ایده شماره چهار: طراحی بالکن با آجر

در ساختمان‌هایی که دارای بالکن هستند، می‌توان از این بخش استفاده کرد و نمایی جذاب برای ساختمان ایجاد کرد. برای مثال ساخت یک طاق آجری برای بالکن، طراحی‌های سه بعدی روی دیوار بالکن یا ساخت شبکه‌ای به عنوان سقف برای بالکن با استفاده از آجر از نمونه ایده‌هایی هستند که می‌توان با آجر اجرا کرد و با استفاده از آن‌ها نمای ساختمان را از سادگی خارج کرد. حتی می‌توانید بخش‌های داخلی بالکن مانند دیوارهای کناری را با آجر طراحی کنید و جذابیت نمای ساختمان را از این طریق دو چندان کرد.

 • ایده شماره پنج: ترکیب آجر با شیشه

یکی دیگر از ایده‌ های نما آجری که همیشه جذاب و زیباست و برای انواع ساختما‌ن‌ها اعم از مسکونی و تجاری کاربرد دارد، ترکیب آجر نما با شیشه است. برای مدرن‌تر کردن این ترکیب می‌توانید از ستون‌ها یا چارچوب‌های فلزی برای قاب و حفاظ پنجره‌ها هم استفاده کنید. این دو المان علاوه بر طراحی نمای بیرونی برای طراحی فضای داخلی ساختمان مانند لابی هم مناسب هستند.

ایده شماره پنج: ترکیب آجر با شیشه

 • ایده شماره شش: ترکیب آجر و چوب

آجر برای نماسازی سنتی بهترین انتخاب است و جذابیت خاصی به نمای ساختمان می‌بخشد. این متریال را می‌توان با چوب ترکیب کرد تا نمای ساختمانی ظاهری گرم‌تر و گیراتر داشته باشد. برای ایجاد کنتراست رنگی بهتر می‌توان از آجر قرمز یا نارنجی در کنار چوب‌های تیره استفاده کرد و حتی برای زیباتر شدن نما می‌توان ساختمان را با سنگ‌ها یا فلزات تیره نیز ترکیب کرد.

 • ایده شماره هفت: نمای رومی با آجر

از دیگر ایده های نما آجری می‌توان به ترکیب نما آجری با نمای رومی اشاره کرد که ترکیبی منحصر به فرد است و ظاهری متفاوت به ساختمان می‌بخشد. نمای رومی یک سبک مدرن نماسازی است و آجر معمولا برای نماسازی به شیوه سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ترکیب این دو نما در کنار هم به معنی ترکیب مدرنیته و سنتی است و با ایجاد نمای خلاقانه ظاهری متفاوت و خاص به ساختمان می‌بخشد.

 • ایده شماره هشت: ترکیب آجر و سیمان

از مقرون به صرفه‌ترین و ارزان‌ترین ایده های نما آجری می‌توان به ترکیب آجر نما و سیمان اشاره کرد. با کمی ابتکار و خلاقیت می‌توان با استفاده از این مصالح نمایی فوق العاده زیبا و شیک برای ساختمان طراحی کرد. مزیت این دو متریال برای طراحی نمای ساختمان ماندگاری هر دوست. هم آجر و هم سیمان، مقاومت خوبی نسبت به تغییرات جوی و آب و هوایی دارند. به علاوه سیمان و آجر هر دو تنوع بالایی دارند و با ترکیب انواع مختلف آن‌ها می‌توان نماهای مختلفی طراحی و اجرا کرد. برای مثال انواع آجر از نظر شکل و رنگ را می‌توان با انواع مختلف سیمان مانند سیمان معمولی، سیمان تگرگی و حتی رنگ‌های مختلف سیمان ترکیب کرده و برای نماسازی استفاده کرد.

ایده شماره هشت: ترکیب آجر و سیمان

 • ایده شماره نه: ترکیب آجر با سرامیک

سرامیک یکی دیگر از مصالحی است که در طراحی‌های خاص می‌توان برای نماسازی استفاده کرد. این متریال هم با آجر قابل تلفیق است و ترکیب آن‌ها نمای زیبایی برای ساختمان ایجاد می‌کند. یکی از نکاتی که ترکیب سرامیک و آجر برای نمای ساختمان را جذاب می‌کند، تفاوت شکل ظاهری و بافت این دو متریال است. سرامیک سطحی کاملا براق و صیقلی دارد و در مقابل آجر از سطحی کاملا مات برخوردار است. به علاوه آجر و سرامیک از نظر مساحت و ابعاد هم تفاوت دارند و این ویژگی هم موجب می‌شود که ترکیب این دو متریال در کنار هم در عین تفاوت‌ها، جلوه‌ای زیبا داشته باشد.

 • ایده شماره ده: ساخت نرده‌های سنگی و آجری

یکی دیگر از ایده‌ های نما آجری، ساخت نرده‌های آجری برای ساختمان‌های سنگی یا بالعکس است. در واقع می‌توان سطح زیری دیوارها را با سنگ طراحی و اجرا کرد و روی آن نرده‌هایی آجری با رنگی متضاد سنگ زیرین اجرا کرد یا سطح دیوار را کاملا با آجر پوشش داد و نرده‌های سنگی با رنگی متفاوت از آجرها روی آن ایجاد کرد. این ایده با را می‌توان به شکل‌های متفاوت دیگری هم اجرا کرد و با کمی خلاقیت، نمای قدیمی ساختمان‌ها را به نمایی جدید، مدرن یا سنتی تغییر داد.

ایده شماره ده: ساخت نرده‌های سنگی و آجری

نکات مهم برای استفاده از ایده های نما آجری

جهت استفاده هر چه بهتر از ایده های نما آجری و طراحی و اجرای هر چه بهتر این متریال در نمای ساختمان باید به نکاتی نیز توجه داشته باشید که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 1. برای استفاده از آجر در نما، شرایط آب و هوایی منطقه‌ای که ساختمان در آن قرار دارد را مد نظر قرار دهید.
 2. به سازگاری متریال انتخابی از نظر طول عمر و دوام با آجر توجه داشته باشید. برای مثال شیشه متریالی با مقاومت پایین است و در صورتی که بخشی از نمای آجری خراب شده و روی بخش‌های شیشه‌ای بریزد، احتمال آسیب به کل نما وجود دارد.
 3. در انتخاب متریال مختلف برای نماسازی و ترکیب با آجر به بافت منطقه و نماسازی ساختمان‌های اطراف توجه کنید.
 4. در نماسازی به طراحی داخلی ساختمان و مصالح و سبک آن هم توجه کنید و تلاش کنید که نمای بیرونی تفاوت زیادی با سبک نمای داخلی نداشته باشد.
 5. برای نماسازی با آجر از بهترین نوع این محصول از لحاظ کیفی استفاده کنید تا نمایی با دوام و ماندگار داشته باشید.

سخن پایانی

تنوع ایده های نما آجری به لطف وجود انواع مختلف آجر از نظر رنگ، بافت و شکل ظاهری بسیار زیاد است. متریال آجری هم به تنهایی و هم در ترکیب با دیگر متریال مانند سنگ، چوب و شیشه جذاب هستند و برای نماسازی ساختمان بهترین گزینه محسوب می‌شوند. همان‌طور که در این مطلب از سنگاج گفتیم، برای اجرای هر چه بهتر ایده‌های نماسازی با آجر پیش از هر چیز به متریال با کیفیت نیاز دارید که انواع آن از سنگاج قابل خریداری است. سنگاج با عرضه بهترین متریال آجری تشکیل شده از مواد اولیه باکیفیت، مرغوب‌ترین مصالح با مناسب‌ترین قیمت را در اختیار شما می‌گذارد. جهت اطلاع از انواع محصولات سنگاج، نحوه خرید و استعلام قیمت‌ها کافی است با کارشناسان ما در تماس باشید.

سوالات متداول

۱. مزیت استفاده از آجر برای نماسازی چیست؟

آجر متریالی مقاوم، با طول عمر بالاست و امکان تلفیق آن با انواع مصالح نماسازی مانند چوب، سنگ، سرامیک، شیشه و سیمان وجود دارد.

۲. در استفاده از ایده های نما آجری باید به چه نکاتی توجه کرد؟

برای طراحی و اجرای هرچه بهتر ایده های نمای آجری باید به سازگاری مصالح مختلف با یکدیگر، اقلیم و آب و هوای منطقه و ساختمان‌های اطراف و بافت محلی توجه کرد.

۳. کدام یک از ایده های نما آجری تلفیق مدرنیته و سنتی هستند؟

ترکیب نمای مدرن رومی با نمای سنتی آجری، ترکیب سنتی و مدرنیته است و ظاهری متفاوت برای ساختمان ایجاد می‌کند.

۴. ارزان‌ترین ایده نماسازی با آجر کدام است؟

ارزان‌ترین ایده برای نماسازی ساختمان با آجر، ترکیب آجر با سیمان است که به شکل‌های مختلف قابلیت اجرا دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 8 =