مقالات ساختمانی

چگونه شوره آجر را از بین ببریم ؟

10 روش تمیز کردن و شست و شوی آجر نما

شوره آجر نما یکی از انواع مشکلاتی می باشد که ممکن است برای هر نمای ساختمانی ایجاد گردد، تنها با این تفاوت که زمان ایجاد این مشکل با توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه، میزان بارش و میزان اسیدی یا قلیایی بودن باران آن منطقه متفاوت خواهد بود. علاوه بر این موارد کیفیت مرغوب آجر نما تاثیر بسزایی در ایجاد آن دارد. ما در سنگاج ارائه ی محصولات باکیفیت و در عین حال با قیمت مناسب را در راس امور خود قرار داده ایم. پیشنهاد می شود پیش از مطالعه ی ادامه ی مقاله قیمت آجر نما را از طریق لینک مربوطه مشاهده نمائید.

pdf چگونه شوره آجر را از بین ببریم؟

علت شوره زدن آجر نما

علت شوره آجر نما را می توان به دو عامل اصلی دسته بندی کرد. اولین عامل نوع متریال بکار برده شده در ساخت آن و مورد دوم محیط اقلیمی که نمای آجر در آن قرار دارد. در یک حالت کلی آجر با اینکه جسمی بسیار سخت و محکم بوده و نمای زیبایی به محیط و ساختمان شما می بخشد اما خواهی نخواهی پس از گذشت چند سال شاهد سفیدک آجر خواهیم بود، تنها با این تفاوت که در برخی مناطق این اتفاق زودتر خواهد افتاد و در برخی مناطق دیرتر. همچنین در برخی مناطق بر روی آجرنما جلبک و یا کپک رشد می کند ولی در برخی مناطق دیگر خیر این اتفاق نخواهد افتاد. بنابراین اتفاقی است که به ناچار اتفاق می افتد ولی می توان آن را رفع کرد که در ادامه به بررسی راه های آن خواهیم پرداخت.

چگونه آجر نما را تمیز کنیم ؟

 • سمباده آجر

براق کردن آجر نما با استفاده از سنباده انجام می گیرد که البته این روش برای حجم کم کار مناسب است. به این منظور ابتدا محل را خیس کرده سپس با استفاده از یک سنباده محل آلودگی را سایش دهید، دقت کنید که این روش موجب خراش آجر خواهد شد.

 • سندبلاست آجر نما

این شیوه یکی از روش های راحت و در عین حال کارآمد برای از بین بردن آلودگی سطحی آجر می باشد. در این روش ذرات شن و یا سیلیس با استفاده از فشار هوا و یا آب بر روی سطح برخورد کرده و سطح مورد نظر تمیز می شود.

 • شستن آجر با آب و بخار آب

استفاده از آب برای تمیز کردن سطوح دم دستی ترین شیوه ای می باشد که همه در دسترس دارند. البته پیشنهاد می شود برای داشتن نتیجه بهتر از مخلوطی از پودر لباسشویی، مایع سفید کننده لباس و یا سرکه با آب برای این کار استفاده کنید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از این موارد می تواند موجب تخریب به بافت آجر و کم کردن استحکام آن شود و به مرور زمان آجر را خراب کند.
بخار آب نیز از دیگر موارد مورد استفاده در تمیزکاری آجر می باشد. در این روش شما می توانید اندکی مایع صابونی را با بخار آب ترکیب کرده سپس اقدام به شستشو نمائید. ذکر این نکته اهمیت دارد که برای تمیزکاری بیشتر باید این روش را چندین مرتبه تکرار کنید تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

 • شستن آجر نما با اسید رقیق فلوئوریدریک

برای استفاده از این اسید برای شستشو باید به میزان ۱۰ درصد از اسید را با آب مخلوط کرده، سپس محلول را بر روی نمای خیس با استفاده از قلمویی از جنس چرم بکشید و بلافاصله شست و شو دهید. همانگونه که پیش تر ذکر کردیم استفاده مداوم از اسید آجر را از بین می برد. تغییر رنگ آجر نما از مشکلاتی است که در این شیوه مشاهده شده است.

 • شستشوی نمای آجر با واترجت

واتر جت نامی است که به روشی گفته می شود که دانه های سیلیس و آب را با فشار قوی بر روی سطح می پاشند و موجب پاکسازی سطوح می شود. این شیوه را می توانید در تصویر زیر مشاهده نمائید.

چگونه شوره آجر را از بین ببریم ؟

 • رزین مخصوص آجر نما

محلول آب گریز یا نانو و یا رزین یکی از کم خطر ترین شیوه ها برای پاکسازی آجر می باشد. چرا که این شیوه نه موجب تخریب بافت آجر خواهد شد و نه تغییر رنگ آجر را موجب می شود، ضمن آنکه تمیزکاری با این روش دوام زیادی هم دارد. این محلول برای پوشش هایی از قبیل آجر، سنگ، کاشی چوب و مواردی از این دست کاربرد دارد. از سه ابزار اسپری، قلمو و غلطک برای این کار استفاده می کنند.

 • محلول شستشوی آجر نما

برای استفاده از این روش به میزان مساوی مایع سفید کننده لباس را با آب مخلوط کنید سپس نمای آجر را کاملا خیس کرده و مخلوط را با استفاده از فرچه بر روی سطح بکشید. اجازه ندهید مایع خیلی بر روی آجر بماند چرا که ممکن است موجب تغییر رنگ آجر شود. شستن آجر نما با جوهر نمک هم در مواردی دیده شده است که با توجه به آسیب هایی که می تواند به بافت آجر برساند بنابراین پیشنهاد نمی شود.

 • محلول کلر

این محلول با استفاده از ترکیب میزان مساوی از آب و کلر بدست می آید. این محلول را باید با استفاده از یک سمپاش باغبانی بر روی سطح مورد نظر بپاشید و سریع آب کشی کنید. به هیچ وجه اجازه ندهید محلول روی نما خشک شود. این شیوه برای سطوحی که کپک زده و یا جلبک گرفته مناسب است.

 • ماسه سنگ

ماسه سنگ شیوه ای است که برای نمای آجری که بسیار زیاد کثیف است و شیوه های مذکور به کار نیاید مورد استفاده قرار می گیرد.

 • مواد خنثی کننده

مواد ختثی کننده محلول شیمیایی می باشد که مخصوص تمیز کردن آجر تولید می شود و آسیب کمتری نسبت به اسید ها به آجر می رساند.

۱۰ نکته اساسی برای از بین بردن شوره آجر نما

قیمت آجر نما در بازار در مواردی برای مصرف کننده گران خواهد بود بنابراین انتخاب شیوه ی مناسب در تمیز کردن آن اهمیت دارد چرا که باید کمترین آسیب را به محل زد. بر همین اساس در این مقاله سعی بر این بود تمامی روش ها در کنار مزایا و معایب را به شما معرفی کنیم تا بهترین شیوه را متناسب با بودجه خود انتخاب نمائید. ضمن آنکه به نکات زیر توجه کنید:

 1. پیش از انتخاب شیوه کار ابتدا باید با توجه به نوع آجر، میزان آلودگی، جنس آلودگی و محیط مورد نظر شیوه مناسب را انتخاب کنید. هر شیوه ای برای شما مناسب نیست. به عنوان مثال روشی که برای افراد در مناطق صنعتی و نوع آجر مورد استفاده و همچنین نوع آلودگی در آن منطقه مناسب است برای مناطق شهری و میزان آلودگی و افراد در تردد آن مکان مناسب نیست.
 2. پس از آنکه شیوه مورد نظر را انتخاب کردید، ابتدا بر روی قسمتی از دیوار تست کنید پس از آن تمامی محل را پاک سازی نمائید.
 3. دقت کنید محیط اطراف تمیزکاری مانند باغچه، پنجره ها و به طور کلی محیط اطراف نمای آجری باید از اعمال این مواد محفوظ بماند. برای این منظور بهتر است محیط اطراف را با استفاده از پلاستیک بپوشانید.
 4. پیش از کار حتما از لباس مخصوص کار، کلاه، دستکش، ماسک و عینک استفاده کنید.
 5. حتی الامکان در محیط از عدم حضور سایر افراد به خصوص کودکان اطمینان حاصل کنید.
 6. قیل از شروع کار دیوار و یا محل آجر را کاملا با آب خیس کنید، اینکار باعث می شود آجر تغییر رنگ کمتری بدهد.
 7. جریان داشتن هوا در این مکان بسیار اهمیت دارد. چنانچه در مکان داخلی ساختمان اقدام به این کار می کنید از باز بودن درب و یا پنجره اطمینان حاصل کنید.
 8. پیش از شروع کار از عاری بودن محل از هرگونه خاک و غبار اطمینان حاصل فرمایید، اینکار نتیجه نهایی را مطلوب تر می کند.
 9. چنانچه از محلول ها استفاده می کنید دستورالعمل ذکر شده بر روی بسته اهمیت دارد و چنانچه از سایر شیوه ها استفاده کردید پیشنهاد می شود از اپراتور ماهر کمک بگیرید.
 10. آب کشی کامل محل پس از انجام کار از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که باعث براق شدن و تمیزی بیشتر آجر خواهد شد، ضمن آنکه مواد اسیدی بر روی آجر نمی ماند و به بافت آن آسیب نمیزند.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − سه =