مقالات ساختمانی

آجر و محیط زیست: اثرات و پایداری

آجر و محیط زیست: اثرات و پایداری

آجر و محیط زیست، موضوعی است که در چند سال اخیر بسیار مطرح بوده است. آجر یکی از پرکاربردترین و قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی است که به دلیل عدم آسیب به محیط زیست طرفداران زیادی دارد. این متریال هم از نظر ظاهری و هم از نظر فرمولاسیون و مواد اولیه‌ای که از آن ساخته می‌شود، سازگاری کامل با محیط زیست و طبیعت دارد. در این مطلب از سنگاج قصد معرفی بهترین و طبیعی‌ترین انواع آجر را داریم، همچنین به بررسی موضوع آجر و محیط زیست، اثرات و پایداری آجر در محیط زیست می‌پردازیم.

آجر و محیط زیست چه ارتباطی دارند؟

افزایش شهرنشینی و جمعیت شهرها، تغییرات زیادی در بافت و ساختار شهرها ایجاد کرد که یکی از این تغییرات در وضعیت ساختمان‌سازی و احداث سازه‌های شهری بود. امروزه در شهرهای بزرگ خانه‌های ویلایی با حیاط و طبیعت اطراف آن جای خود را به آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مرتفع داده‌اند. برای ساخت این مجتمع‌ها به ناچار بخش زیادی از فضای سبز شهری گرفته شد و روز به روز این اتفاق بیشتر هم می‌شود. در چنین شرایطی تنها کاری که می‌توان برای حفظ طبیعت و محیط زیست انجام داد، استفاده از مصالح و متریالی است که آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌کنند. برای مثال چوب درختان یکی از مصالحی است که انسان‌ها برای ساختمان‌سازی از آن استفاده می‌کنند. برای تهیه این محصول روزانه تعداد زیادی درخت قطع می‌شود و رویش مجدد هر کدام از این درخت‌ها، سال‌ها زمان می‌برد. البته مصالحی هم هستند که از دل طبیعت تولید می‌شوند اما برای تولید و آماده‌سازی آن‌ها نیازی به آسیب رساندن به طبیعت نیست یا می‌توان با کمترین آسیب، آن‌ها را تولید کرد.

آجر و محیط زیست چه ارتباطی دارند؟

آجر یکی از این مصالح است. آجر از خاک رس تهیه می‌شود و خاک رس از فراوان‌ترین انواع خاک در دنیا است. تهیه این محصول از خاک رس نسبت به تهیه مصالح و متریال چوبی آسیب کمتری به طبیعت وارد می‌کند، به همین دلیل طرفداران محیط زیست آجر را یک محصول دوست دار طبیعت می‌دانند. طرفداران محیط زیست و افرادی که حفظ منابع طبیعی اولویت آن‌ها است، آجر را به عنوان یکی از بهترین مصالح ساختمانی معرفی می‌کنند زیرا تهیه آن کمترین آسیب را به طبیعت و محیط اطراف می‌زند و تخریب آن هم بدون آسیب به محیط زیست و با حداقل زباله انجام می‌شود، در نتیجه باز هم آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌شود و طبیعت زیبای اطراف ما به خوبی حفظ می‌شود.

دلایل محبوبیت آجر در میان طرفداران محیط زیست

همان‌طور که گفتیم آجر یکی از پرطرفدارترین مصالح در میان طرفداران محیط زیست است. دلایل زیادی برای محبوبیت این محصول در میان طرفداران محیط زیست وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. عایق بودن

آجر از خاک تشکیل می‌شود و خاک یک عایق حرارتی خوب است که گرما را در خود نگه می‌دارد و از سرمای بیش از حد زمین جلوگیری می‌کند. این ویژگی در محصولاتی که از خاک تولید می‌شوند هم وجود دارد و یکی از این محصولات آجر است. ساختمان‌هایی که آجر در آن به کار رفته است از لحاظ مصرف انرژی، بهره‌بری بالایی دارند. یکی از مشخصات آجرها، برخوردار بودن از جرم حرارتی است. این ویژگی به معنای همان ویژگی گفته شده در مورد خاک است. در واقع آجر قادر است گرما را در خود ذخیره کند و به مرور زمان و به صورت تدریجی آزاد کند. این موضوع یعنی تدریجی آزاد شدن گرما از آجر باعث می‌شود که سازه‌های ساخته شده با این محصول نیاز کمتری به وسایل و ابزارهای گرمایشی داشته باشند.

البته خاصیت عایق بودن آجر تنها مربوط به گرما نیست. آجر یک عایق خوب در برابر انتقال هر نوع حرارت و دمایی است. این محصول در روزهای گرم تابستان گرما را به دام می‌اندازد و محیط داخل خانه را خنک می‌کند و در زمستان نیز برعکس عمل کرده و سرما را در خود نگه می‌دارد و از سرد شدن محیط داخل خانه جلوگیری می‌کند. با استفاده از یک دیوار آجری به راحتی می‌توان از نوسانات دمای خارج جلوگیری کرد و با صرف کمترین هزینه و استفاده کمتر از منابع انرژی هوای محیط داخل خانه را متعادل نگه داشت.

۲. تولید از مواد طبیعی

یکی دیگر از دلایلی که آجر را به متریالی دوست دار محیط زیست تبدیل می‌کند، تولید این محصول از مواد طبیعی است. عنصر و ماده اصلی و اولیه تولید آجر، خاک است. خاک فراوان ترین ماده موجود در طبیعت است، به همین دلیل استفاده از آن آسیب زیادی به طبیعت وارد نمی‌کند. به علاوه پروسه تبدیل خاک به مصالحی مانند آجر در کوتاه‌ترین زمان و به ساده‌ترین شکل انجام می‌شود که این مسئله هم از نظر دوستداران محیط زیست ارزش و اهمیت زیادی دارد.

تولید از مواد طبیعی

۳. قابلیت بازیافت

از دیگر ویژگی‌های آجر که این محصول را به دوست خوب طبیعت و محیط زیست تبدیل می‌کند، قابلیت بازیافت آجر است. آجر دارای استحکامی ذاتی است. این ویژگی باعث می‌شود که امکان استفاده از آن بارها و بارها وجود داشته باشد. در بازسازی ساختمان‌ها این امکان وجود دارد که آجرهای سالم را از یک بخش جدا کرد و با همان کاربری در بخش دیگر قرار داد. حتی اگر در پروسه بازسازی آجرها دچار خرابی شوند هم می‌توان آن‌ها را خراب کرد، شکست و مجددا به خاک تبدیل کرد و به محیط زیست بازگرداند.

۴. بی‌نیاز بودن به مواد شیمیایی

ویژگی مهم دیگر آجرها، بی‌نیاز بودن آن‌ها به مواد شیمیایی است. آجرها دوام بالایی دارند و حتی با گذشت چندین سال از استفاده آن‌ها نیز نیازی به تعمیر خاصی پیدا نمی‌کنند. تنها کاری که در پروسه نگهداری آجرها باید انجام شود، تمیز کردن هر چند وقت یکبار آن‌ها است تا دچار مشکلاتی مانند شوره زدن نشوند. این محصول حتی برای تمیز شدن هم آسیبی به محیط زیست نمی‌زند و با آب خالی به راحتی تمیز می‌شود.

۵. تولید حداقل زباله

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که آجر را به مصالحی خوب و کاربردی برای علاقه‌مندان به حفظ محیط زیست تبدیل می‌کند، تولید حداقل زباله با استفاده از این محصول است. همان‌طور که گفته شد، آجر محصولی پایدار است و دائما مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتی زمانی که پسماند و زباله تبدیل می‌شود هم به خاک بر‌می‌گردد و بدون کوچک‌ترین زحمتی می‌توان آن ره به بخشی از خاک تبدیل کرد.

اثر منفی آجر در محیط زیست

آجر به عنوان متریالی دوست دار محیط زیست شناخته می‌شود و استفاده از آن مزایای زیادی دارد اما مانند هر محصول دیگری معایبی هم دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به فرآیند تولید آن اشاره کرد. در فرآیند پخت آجر، بعضی از انواع گازهای گلخانه‌ای منتشر می‌شوند که یکی از آن‌ها افزایش Co2 است. در فرآیند تولید این محصول همچنین موادی مانند مونوکسید کربن هم تولید می‌شود که این ماده نیز برای جو بسیار مضر است. البته امروزه روش‌های جدیدی برای تولید این محصول استفاده می‌شوند که در آن‌ها برای به حداقل رساندن میزان تولید این گازها تلاش می‌شود.

اثر منفی آجر در محیط زیست

نتیجه گیری

آجر و محیط زیست از هم جدا نیستند. یکی از مواد تشکیل دهنده آجر خاک رس، یکی از فراوان‌ترین خاک‌های سطح زمین است و در صورتی که تجزیه شود مجددا به خاک تبدیل می‌شود، در نتیجه آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کند. به علاوه تولید این محصول نسبت به دیگر محصولات، آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌کند و میزان تخریب منابع طبیعی برای تولید آن بسیار کمتر از دیگر مصالح ساختمانی است. آجر انتخاب اول ساخت و ساز برای افرادی است که به محیط زیست و محافظت از آن علاقه دارند. جهت خرید بهترین مدل‌های آجر، سازگار با محیط زیست می‌توانید با کارشناسان ما در سنگاج در تماس باشید.

سوالات متداول

۱. دلایل محبوبیت آجر در میان طرفداران محیط زیست چیست؟

آجر به دلایلی مانند عایق بودن، تولید از مواد طبیعی، قابل بازیافت بودن و سازگاری با محیط زیست یکی از مصالح محبوب برای دوست داران محیط زیست است.

۲. بازیافت آجر به چه صورت انجام می‌شود؟

آجر را می‌توان از یک بخش ساختمان جدا و به بخش دیگر متصل کرد، به علاوه در صورت خرابی این محصول می‌توان آن را به خاک تبدیل کرد و با کمترین پسماند برای کارهای مختلف استفاده کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 14 =